BU HAVALARDA BİR BAŞKA GÜZEL ERMENEK

BU HAVALARDA BİR BAŞKA GÜZEL ERMENEK

Bayram tatilinde seyahat tercihimiz Ermenek oldu.Özellikle yazları giderim, her gidişimde ilgiyle bakarım Ermenek’in doğal güzelliğine,güzelim tarihi yapılarına.Şimdi geziden kısa notlar paylaşalım.
Bu haber 2016-07-12 14:56:15 eklenmiş ve 950 kez görüntülenmiştir.

KAZANCI KASABASI

Anamurhaber Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Polat’la bayram sohbeti etmek için Kazancı Kasabası’nda mola verdik.İbrahim Polat buraya fotoğraf stüdyosu açmış,düğün mevsimi olduğu için işleri yoğun,halk yaptığı işi sevmiş.Burada basın ağırlıklı sohbetimizden sonra Ermenek’e doğru yol aldık.

ERMENEK TARİHİ

Ermenek’in doğal yapısı barınmaya çok uygun olduğundan tarih öncesi devirlerden buyana hep yerleşim yeri olmuştur. İlçe Karamanoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmıştır. Evliya Çelebi 1671’de yaptığı ziyaret sonunda”Şehir bağlık-bahçelik 800 kagir ev,  12 cami,50 dükkan olduğu”notlarını düşer.
1800’lü yıllarda kenti ziyaret eden Avrupalı seyyahlar halkın fakir olduğunu özellikle belirtirler. Özellikle nüfusun artmaması ve çok göç vermesi bu fakirlikten dolayıdır.

TOL MEDRESİSİ

İlçe merkezinde bulunan Tol Medresesi’ni de gezdik.Medresiyi Karamanoğulları’ndan Emir 1339’da Musa Bey yaptırmıştır.Medrese sapasağlam ayakta,Ermenek Belediyesi tarafından kent müzesi olarak kullanılmaktadır.
KENTTE BAYRAM HAREKETLİLİĞİ

Ermenek ilçesi dışarıya çok göç vermiştir.Bu nedenle sıla ziyareti yapanlarla dolu .Bizim gibi sadece gezmek amaçlı da gelen çok ilçeye.Bunu adres soranların çokluğundan  anlıyoruz.İlçede  kalınabilecek üç otel var,hepsi de dolu.

TEKNE TURU

Ermenek Barajı ilçeye ayrı bir güzellik katmış.Her gün saat:15.00’de baraj gölü gezdiriliyor. 63 km olan baraj çevresinin güzellikleri gezdiriliyor.

DOĞA… DOĞA…

Ermenek,doğa turizmi için çok iddialıdır.Göl güzelliğine güzellik katmıştır.Sık sık gitsem de her zaman ilginç bulurum..Ermenek gerçekten çok güzel.Özellikle şu sıcak havarlarda...

ERMENEK İNSANI

Doğası güzel,tarihi birikimi var,ama en çok insanlarının ilgisi dikkat çekiyor.İnsanları çok yardımsever,doğallar.Anadolu’nun bozulmamış o saf ve temiz yüzü.Karışık bir yer değil.Ermenek sanki çok geniş bir aile gibi.

KENTİN GELİŞMESİ

Yeni Kaymakamlık,belediye,devlet hastanesi  binaları yapılmış.Kentin anayollarına sıcak asfalt dökülmüş.Mahalle aralarındaki yolların da bakıma ihtiyacı gibi geldi bana.Kent dağ yamacına kurulduğu için hizmet götürmek zor.Kentin ortasına Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın adını taşıyan Kent Meydanı yapılmış.İlçenin cadde ve sokakları tertemiz.
Ben bu seyahatten çok memnun kaldım. Okuyuculara da tavsiye ederim.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop