Güzel “Nükleer Santral İle Muz Keşke Karşılaştırılmasaydı”

Güzel “Nükleer Santral İle Muz Keşke Karşılaştırılmasaydı”

MUZ-BİR Başkanı Güzel “Nükleer Santral İle Muz Keşke Karşılaştırılmasaydı”
Bu haber 2018-04-18 10:10:06 eklenmiş ve 1218 kez görüntülenmiştir.

Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel, 15 Nisan 2018 tarihli eticilerimiz bu manşetten tedirgin olmuşlardır. Tüketicilerimiz bizi arayarak bunun ne anlama geldiğini soruyorlar. Bu manşetin düzeltilmesini istiyoruz.”dedi.
Güzel, Muz üreticilerinin MUZ-BİR çatısı altında İyi Tarım Uygulamaları kapsamında muz üretimi yaptıklarını dile getiren Güzel, “Üretim tesislerimizin tamamında iyi tarım yapıyoruz. Hem toprak hem de ürün analizleri bakanlık tarafından yapılmaktadır. Kendi çoluk çocuğumuza yedirmeyeceğimiz muz dahil hiçbir ürünü tüketicilerimize sunmayız” diye konuştu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Niyazi Sarıoğlu da nükleer santrale karşı olmadıklarını ancak nükleer santralin zararsızlığı anlatılırken muzdan örnek verilmesine karşı olduklarını belirterek, “Neden televizyon, telefon üzerinden bir değerlendirme yapılmamış” dedi.
Bakanlığın numune alım prosedürü kapsamında yerli muzdan da numuneler alındığını ifade eden Sarıoğlu, şunları söyledi:“Bakanlığımız son iki yıldır Anamur muzunu risk grubundan çıkardı. 7-8 yıldır Anamur muzundan yılda yaklaşık 150 numune alınıyordu. Başka il ve ilçelerde alınan numunelerle birlikte yurt genelinde yılda yaklaşık 300 numune alınıyordu. Bu analizler sonucunda yerli muzda kalıntı çıkmamıştır. Bu nedenle Anamur muzu risk grubundan çıkarılmıştır. Dolayısıyla Anamur muzunda kalıntı, radyasyon yoktur. Radyasyonun bulaşabileceği bir ortamda yoktur. Güvenle tüketilebilir. Halkımızı hiç kimse yanıltmasın.”
Ziraat Mühendisleri Odası Anamur Temsilcisi Mustafa Güngör ise haberde muzda bulunan potasyum izotopunun zararlı bir maddeymiş gibi gösterildiğini belirterek, “Bu madde birçok meyvede bulunan insan sağlığını tehdit etmeyen bir maddedir. Bu bilginin kötü niyetli verilmediğini düşünüyoruz. Ancak kıyaslama yanlış. Bu düzeltilmelidir” İfadelerine yer verdi.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop