Sağlık Müdürü Dr.Adil: Kalın Bağırsak Kanseri, Önlenebilir

Sağlık Müdürü Dr.Adil: Kalın Bağırsak Kanseri, Önlenebilir

Anamur İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kolon kanseri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, taramanın önemini vurgulamak ve erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğu hakkında toplumda farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi çalışma başlattı.
Bu haber 2018-03-06 09:46:50 eklenmiş

Halk arasında 'kalın bağırsak' olarak bilinen ve sindirim sisteminin en son kısmında yer alan bölgede gelişen kolon kanseri, her 20 kişiden 1'inde görülüyor. Ülkemizde de hem kadınlarda hem erkeklerde en sık görülen 3'üncü kanser türü olarak biliniyor. Sinsi ve sessiz ilerlediği için tanı aşaması gecikiyor. 
Anamur İlçe Sağlık müdürü Dr. Cem Adil, kalın bağırsak kanserinin, önlenebilir bir tür olduğunu belirtiyor. 1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri farkındalık Ayı kapsamında, bu hastalıktan korunmak için bilgi veriyor..
Sağlık müdürü Dr.Adil; Türkiye’de 2014 yılında yaşa standardize kanser hızı erkeklerde yüz binde 246,8 kadınlarda ise yüz binde 173,6’dır. Toplamda kanser insidansı ise yüz binde 210,2’dir. Türkiye’de toplam 163.417 kişiye yeni kanser teşhisi konulmuştur. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; hem kadınlarda hem de erkeklerde istatistiksel açıdan kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir. Türkiye kanser insidansı, erkeklerde dünya insidansının üzerinde seyrederken kadınlarda bir miktar daha düşüktür. Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre kanser açısından hem kadınlarda hem de erkeklerde daha düşük bir hızda olduğu görülmektedir. Ülkemizde görülen ilk 5 kanser türünün dünyadaki ve diğer gelişmiş ülkelerdeki örüntü ile benzerlikler gösterdiği görülmektedir. Erkeklerde trakea, bronş ve akciğer kanseri (52.5.100000 kişide YSH), kadınlarda ise meme kanseri (43,0/100000 kişide YSH) en sık görülen kanser türleridir. Kolorektal kanserler hem kadınlarda hem de erkeklerde üçüncü sırada yer almaktadır. Erkeklerde yüz binde 22,8 ve kadınlarda ise yüz binde 13,8 sıklığında görülmektedir.
Risk Faktörleri: Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemekte olup en bilinen risk faktörleri şunlardır; Aşırı kilolu veya obez olmak, Fiziksel olarak aktif olmamak,Fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi,Alkol Kullanımı,Sigara,İleri yaş,Ailede benzer kanser öyküsü bulunması ve Bazı Genetik Hastalıklarını  sayabiliriz.’ Dedi.
Söz  konusu  hastalığın belirtileri hakkında da  açıklamalarda  bulunan  Dr.Adil;’Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlar.Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi, Bağırsakta tam boşalmama hissi,Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma,Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti,Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı ve  Sürekli yorgunluk.
Erken  tanı  her hastalıkta olduğu  burada  önem arz ediyor.Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 33’ü mobil olmak üzere 198 adet KETEM mevcut.Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir.  Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Taramada ülkemizde “gaitada gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-70 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir.Dışkıda gizli kan saptanıp kolonoskopi yapılan kişilerde henüz kanserleşmemiş polip halindeki tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebildiği gibi kanser gelişmiş olan olgularda da erken teşhis ile ölüm oranları azaltılmaktadır. İlçemizde İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi öneriyoruz’ dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA