DR.ADİL ‘ ERKEN TEŞHİS HER ZAMAN HAYAT KURTARIR”

DR.ADİL ‘ ERKEN TEŞHİS HER ZAMAN HAYAT KURTARIR”

Anamur İlçe Sağlık Müdürlüğü 4 Şubat Dünya Kanser gününde bir dizi çalışma yaparak, Kanser hastalığına dikkat çekti.
Bu haber 2018-02-06 15:34:06 eklenmiş

Geç teşhis nedeniyle dünyada milyonlarca kişinin ölümüne neden olan Kanser’de erken teşhisin önemine vurgu yapan Anamur İlçe Sağlık Müdürü Dr.Cem Adil, erken tanı konulması halinde  bu hastalığın  pek çoğunun  önlenebilir olduğunu  söyledi.
İlçe  Sağlık  Müdürlüğü olarak  kanser ve  erken teşhisin önemi hakkında  vatandaşların bilgilendirildiğini  belirten  Sağlık Müdürü  Dr. Cem Adil;’ Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını sağlamak amacıyla dünya genelinde  bir dizi  çalışma  yapılmakta.
Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında, kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli vakaların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmektedir. Bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir.
Kanser %90 çevresel, %10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmakta. Çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır.
Kanser, korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Kanser oluşumuna etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması, kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir’ dedi.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA