Kadıoğlu’ndan, Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

Kadıoğlu’ndan, Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

Özel Anamed Hastanesinde görev yapan diyetisyen Ayten Kadıoğlu, Gebelikte beslenme, anne ve bebek için ne kadar önemliyse emziklilik döneminde de beslenmek o kadar önemli olduğuna dikkat çekti.
Bu haber 2018-01-08 13:35:47 eklenmiş

Diyetisyen  Kadıoğlu; ‘Anne sütü bebeğin hem sağlıklı olması, tüm besin öğesini karşılaması, kolaylıkla sindirilebilir ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besindir.
Başarılı bir emzirme bebeğin emmesi ile başlar. Başarısız emzirme ise memeler sütle dolu olduğu halde bebeğin çok az miktarda süt emmesi ve süt yapımının uyarılmasındaki baskının azalmasıdır. Başarılı bir emziklilik sürdürebilmek için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Annenin iyi duygular hissetmesi, bebeği ile mutlu olması, sevgi ile onu düşünmesi, çocuğunu görmek, ona dokunabilmek, bebeğini yanında hissetmek, sütünün onun için en iyi besin olduğunu bilmek anneyi emzirmeye hazırlar ve sütün akmasına yardımcı olur.
Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bu süt için annenin ek olarak 750 kkal'ye  ihtiyacı vardır. Bu miktarın 250 kkal'si gebelikte kazanılan depolarda karşılanır, 500 kkal annenin yediği besinlerden gelir.’  Açıklamalarda  bulundu.
Emzikli Anneye Pratik Öneriler de  bulunan Kadıoğlu:
‘Anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemelidirler. Bu süre 6 ay ya da daha fazla sürebilir. Bebeklerini emziriyorlarsa eski formlarına daha kolay dönebilirler.
Gebelik sırasında önerilenlerden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir.
Lohusalılara zayıflama diyeti uygulanmamalıdır.  Ancak unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat edilmelidir.
Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır.
Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır.
Emzirme sürecinde bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyi gittiğinin bir işaretidir.
Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir.
Kalsiyumun yeteri miktarda alınmalıdır.Çünkü osteoporoz görülme ihtimali yüksektir.
Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri bol tüketmeye özen gösterin. Melisa yasemin çayı tüketimi süt miktarını artırır’ diyerek anne ve anne  adaylarına  önerilerini  sıraladı.

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA