Sağlık çalışanları Diyabet’e Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

Sağlık çalışanları Diyabet’e Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

Anamur’da Dünya Diyabet Günü ve KOAH Günü nedeniyle, sağlık müdürlüğü çalışanları yürüyüş düzenledi.
Bu haber 2017-11-29 12:43:01 eklenmiş

Anamur Halk Sağlığı çalışanları Diyabet ve KOAH rahatsızlıklarına dikkat çekmek için ellerinde dövizlerle yürürken vatandaşlarda alkışlayarak destek verdiler.
Anamur Sağlık Müdürü Dr. Emin Çiçekler de hafta nedeniyle yaptığı  basın açıklamasında, Diyabet ve  KOAH’ın, çağın en önemli  sorunlarından  olduğunu  söyledi.
DR.Çicekler,’ Diyabet,vücutta üretim ve kullanımına ilişkin  gelişen  problemin  sonucu olarak meydana gelen bir hastalık.Kaslarımız  ve diğer dokularımız  yağ ve karaciğer glikozunu kandan  hücrelerin içine alabilmek için,insülün diye adlandırılan bir hormona ihtiyaç duyar.
İnsülün, pankreas denilen salgı bezi tarafından yapılır. Bir kişi diyabet olduğunda ya pankreası hiç insülin  üretmiyordur  yada  salgılanan  kendi ensülinini  etkin bir şekilde kullanamıyordur. Sonuç olarak, diyabetli kişiler aldıkları besindeki şekeri yeterince  kullanamazlar.

Buda kanda  eker  miktarının  artmasına  yol açar. Bu olay ‘ Hiperglisemi’  olarak adlandırılır. Diyabetin yan etkileri, kandaki yüksek glikoz seviyelerinin devamlı olmasıdır.
KOAH’lı bir  yapması  gereken  ilk iş  sigarayı  bırakmak amacıyla  bir hekime  başvurmasıdır.
Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürree aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması. Hem hastalık gelişimi ve ilerlemesi ve kötü sonuçların önlenmesinde önemlidir.’ Dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA