KILIÇ TARIM ANAMUR ÜRÜNLERİNİ BAKAN DESTEGİYLE AVRUPA’YA AÇACAK.

KILIÇ TARIM ANAMUR ÜRÜNLERİNİ BAKAN DESTEGİYLE AVRUPA’YA AÇACAK.

TARIM BAKANI FAKIBABA, ANAMUR MUZ VE ÇİLEGİNİ ULUSLARARASI İŞ FORMUNDA MASAYA YATIRDI
Bu haber 2017-09-18 10:22:51 eklenmiş ve 1484 kez görüntülenmiştir.

Tarım Bakanlığının düzenlemiş olduğu Sırbistan- Türkiye tarım iş formuna Kılıç Tarım firması özel olarak davet edildi.

Haydar Kılıç öncülüğünde Sırbistan da yapılan uluslararası tarım iş formuna davetli olarak katılan Kılıç tarım firması yetkilileri, Anamur muz ve çileğini tüm ayrıntılarıyla iş formunun detaylı ve çeşitli toplantılarında da masaya yatırarak Anamur’u daha da yakından tanıtma fırsatını değerlendirdiler.Sırbistan’da yapılan toplantılara Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden tarım sektörü tem
silcileriyle birlikte katılan Kılıç Tarım firması yetkilileri, Türkiye  Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba' ya özel brifing vererek, Anamur muzunun ve Çileğinin potansiyeli başta olmak üzere sorun ve çözüm önerileri ile  tarım sektöründeki önemi anlatıldı.
Türkiye Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba,Sırbistan Cumhuriyeti Tarım  Ormancılık ve su yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic,Türkiye Belgrat Büyükelçisi Tunju Bilgiç,Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan,TOBB Yönetim kurulu üyesi Faik Yavuz,DEİK Türkiye-Sırbistan iş konseyi Başkanı Aleksandar Medjeoviç,Sırbistan Ticaret ve sanayi odası Başkan yardımcısı Rade Ljubojeviç’ten oluşan üst düzey yöneticiler ile birlikte Tarım-iş formu toplantısına Anamur’dan Kılıç Tarım firmasının yanı sıra Türkiye tarım sektörü içinde faaliyet gösteren 141 firma toplantılara katıldı.
Kılıç Tarım firması sahibi Haydar Kılıç Türkiye Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıba ile özel olarak yaptığı görüşmede, Muz ithalatında Gümrük ve kaçakçılığın kontrol edilmesi ve bu tip uygunsuz girişlerin yerli muza ve muz üreticilerine verdiği zararları anlatarak destek verilmesini istedi.
Tarım bakanı Fakıbaba ise, Anamur Muz’u ile ilgili kendisine anlatılan söz konusu sorunların üzerine ivdikle gideceklerini ve bu konunun  hassasiyetle halledileceğini belirterek  yerli muzun korunması konusunda yeni açılımlara gidecekleri sözünü verdi.
Bakan Fakıbabu, Haydar Kılıç ile yaptığı görüşme çerçevesinde Anamur’dan konu ile ilgili olarak, Anamur muz’un evrensel sorunları, yapılması gerekenler, talepler ve alınacak kararları içeren raporlarla Bakanlığa gelmelerini istedi.
Anamur muzunun geleceğini korumanın ve değer artışının üretici ve çiftçilerle birlikte olabileceğini belirten  Bakan Fakıbaba, Haydar Kılıç’tan  geniş bir perspektif içinde verilerin kendisine ulaştırılmasını talep etti.
Haydar Kılıç Sırbistan’da yapılan uluslar arası Tarım iş formu toplantısında yaptığı konuşmada ise,  Anamur muz ve çileğinin Sırbistan pazarındaki önemi ve ticaretinin daha da büyüyebilmesi için gümrük birliğindeki olumsuzlukları masaya yatırarak bu konunun ele alınmasını ve çözülmesi gerektiğinden söz etti.
Haydar Kılıç’ın Tarım iş formu toplantısında yaptığı gündem çerçevesindeki konuşmasına Sırbistan ve Türk tarım bakanlığı yetkilileri de destek verdi ve  aynı fikirde oldukları konuşuldu.
Tarım iş formu toplantılarının ardından Sırbistan’da yapılan toplantıya katılan 141 firma kendi aralarında görüşmelerde bulundu.firmaların tanıtımına yer verildi.istişare ve koordinasyon konuları ele alındı.
Kılıç Tarım firması yetkilileri, Avrupa  ülkeleri tarım sektörleri temsilcileri ile Türk tarım sektörleri temsilcilerinin yaptıkları ortak toplantılarının sonucunda çok sayıda yerli ve yabancı firmanın Anamur’a gelerek incelemelerde bulunacaklarını belirtiler.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop