ANAMUR BELEDİYESİN’DEN ‘ARITMA’ AÇIKLAMASI

ANAMUR BELEDİYESİN’DEN ‘ARITMA’ AÇIKLAMASI


Bu haber 2017-06-08 14:59:06 eklenmiş

Alaköprü Barajı yerleşkesinde bulunan, Akine, Ormancık ve Sarıağaç Mahallerinin kanalizasyon atıklarının Dragon çayına akmasına tepkilerin artması ve arıtmanın MESKİ’ye devredilmediği halde sorumlu kuruluş olarak adının geçmesi üzerine Anamur Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapılarak,söz konusu  Mahallerin  Paket Arıtma Tesislerinin  MESKİ’ye  devredilmediği belirtildi.
Anamur Belediyesi  tarafından yapılan açıklamada;’
Son zamanlar da kamuoyunda Akine Mahallesi, Ormancık Mahallesi ve Sarıağaç Mahallesindeki Paket Atıksu Arıtma Tesislerinin MESKİ’ye devredildiğine dair yanlış bir algı oluşturulmaktadır.
Buna ithafen MESKİ Genel Müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre;

Anamur Alaköprü Barajı Paket Atık Su Arıtma Tesisleri ve kanalizasyon sistemi; Anamur Alaköprü yeniden yerleşimi inşaatı kapsamında T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü kontrol ve denetim altında ve YDA inşaat ve sanayi ticaret A.Ş. yükleminde yapılmıştır.
Akine Mahallesin de 4 adet Ormancık Mahallesinde 2 adet ve Sarıağaç Mahallesinde 1 adet olmak üzere toplamda 7 adet paket tip biyolojik atık su arıtma ünitelerinin kanalizasyon sitesi bulunmaktadır.
T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından arıtılan akarsuların baraj gölü havzasından çıkarılması için proje yapılmış ve havza dışına çıkarılacak şekilde arıtılmış atıksu hattı yapılmıştır. Arıtılmış atıksu hatlarının deşarj noktası dragon çayına verilmiştir.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Akine Mahallesinde 4 adet Ormancık Mahallesinde 2 adet ve Sarıağaç mahallesinde 1 adet olmak üzere toplamda 7 adet paket tip biyolojik atıksu arıtma ünitelerinin, kanalizasyon sisteminin devri konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile MESKİ Genel Müdürlüğü arasında resmi yazışmalar yapılmıştır.
Ancak şu ana kadar MESKİ Genel müdürlüğüne herhangi bir devir işlemi yapılmamıştır. Paket Atıksu Arıtma Tesislerinin sorumluluğu ve kontrolü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğündedir.Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’ ifadelerine  yer verildi.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA