DR. ÇİCEKLER, İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

DR. ÇİCEKLER, İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Anamur Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürü Dr.Emin Çiçekler, ‘’1-7 Haziran İyot Yetersizlikleri Önlenmesi Haftası ‘’ nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı;
Bu haber 2017-06-01 11:54:02 eklenmiş

Günlük iyot ihtiyacının yeteri düzeyde karşılanamamasının birçok hastalığa neden olduğunu kaydederek, toplumda  iyodun vücuttaki en önemli görevinin beyin ve sinir sisteminin normal gelişimi ve fonksiyonunu sürdürmesini sağlamak olduğunu belirtti.
 İyot eksikliği konusuna dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Çiçekler, “Günlük yaşamımızda soframızı süsleyen lezzet, tat ve kokularıyla iştahımızı kabartan yiyeceklerin yaşamımızı sağlıklı olarak sürdürebilmemiz için çok önemli görevleri vardır. Yiyecekler yalnızca günlük enerji ihtiyacımızı karşılamakla kalmaz bedensel ve zihinsel gelişim sürecimizde ve sağlığımızın korunmasında çok önemli fonksiyonları üstlenirler. Besinlerin içerisinde bulunan bu önemli öğelerden birisi de iyot elementidir. İyot insan vücudunda çok az bulunan büyüme ve gelişmenin tamamlanabilmesi için elzem olan bir elementtir. İyodun vücudumuzdaki en önemli fonksiyonları beyin ve sinir sisteminin normal gelişimi ve fonksiyonunu sürdürmesini sağlamaktır.  Bu nedenle bebeklik çağından itibaren ihtiyacımız kadar iyot tüketilmesi zihinsel faaliyetlerimiz için oldukça önemlidir.  
 “ÜLKEMİZDE İYOT YETERSİZLİĞİ BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKTEDİR”
  İyotun hangi besinlerde olduğunun ve bu besinlerin nasıl tüketilmesi konusunda da bilgi paylaşımında  bulunan Dr. Çiçekler, “İyot yeryüzünde az bulunan bir elementtir. Yağmur, kar ve rüzgarın etkisi ile topraktan denize taşınır. Bu nedenle deniz ürünleri iyottan zengindir. Özellikle besinlerin yetiştiği topraktaki iyot miktarı besinin içeriğini etkilemektedir. Dağlık bölgelerde erozyonun etkisiyle toprakta yeterli iyot bulunmaz ve buna bağlı olarak olmadığı için iyot ihtiyacının çoğu iyotlu tuzlarla karşılanmaktadır.  Tuzdaki iyot kaybının önlenmesi için iyotlu tuzlar mavi ambalajda satılmaktadır ve ışık almayan yerlerde muhafaza edilmelidir. Ülkemizde iyot yetersizliği bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. İyotlu tuz kullanımı ve bebeklerin sağlık taramalarının düzenli olarak yapılması geçmiş yıllara oranla iyotlu tuz kullanımından kaynaklanan hastalıklarda büyük oranda etkili olmuştur. Bazı gıdalar vücutta iyotun tiroid bezlerine taşınmasını engelledikleri için fazla tüketimine bağlı olarak tiroid fonksiyon bozuklukları görülmektedir. Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, şalgam, turp gibi gıdaların tiroid hastaları tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır, toplumumuzun temel besini olan ekmeğe iyot eklenmelidir, içme suyu iyotlanmalıdır. , iyot tabletlerinin kullanımı desteklenmelidir.”
İyotun, insan vücudunda çok az bulunan, yiyecekler ve içilen su ile alınan, normal büyüme ve gelişme için gerekli temel maddelerden biri olduğunu ifade eden Çiçekler, şöyle devam etti:
  "İyot büyümeyi ve gelişmeyi sağlayan, başta beyin olmak üzere temel organların düzenli çalışmasını sağlayan, vücut ısısını ve enerjisini kontrol eden hormonların yapılması için gereklidir. İyot eksikliği, önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden biridir. İyot yetersizliği hastalıkları olarak tanımlanan hastalıkların başında guatr gelmektedir.     Guatr, tiroid bezinin büyümesidir. En sık karşılaşılan tiroid bezi büyüme nedeni iyot eksikliğidir. İyot, yetersiz alındığında tiroid bezi hormon yapmak için iyotu kullanamamakta, hormon vücutta eksik kalmaktadır. Hormon eksik olduğu için beyinden gelen uyarılar vasıtasıyla tiroid bezi büyüyerek guatr ortaya çıkmaktadır."
Dr.Çiçekler, gebelik sırasında ortaya çıkan iyot yetersizliğinin, anne karnındaki bebeğin hem beyin hem de bedensel gelişimini olumsuz etkilediğine dikkati çekerek,
 "Düşüklere, ölü doğumlara ve bebeğin özürlü doğmasına neden olmaktadır. Cücelik ve zeka geriliği de iyot yetersizliğinin yol açtığı en önemli olumsuzluklar arasındadır. Çocukluk ve gençlik döneminde karşılaşılan iyot yetersizliği beden ve zihin fonksiyonlarında dengesizliklere ve bozukluklara da yol açmaktadır. Tükettiğimiz besinlerle yeterli iyot alamadığımız için dışarıdan alınması gerekmektedir. İyotu yeterli olarak almanın en uygun, en ucuz, teknik olarak en kolay ve en yaygın yöntemi iyotlu tuz kullanılmasıdır. İyotlu tuz kullanmak hem sağlıklı hem de ucuzdur. Günlük kullandığınız miktardaki tuzu, iyotlu kullanarak, vücudun iyot ihtiyacı giderilebilir. İyot, ısı ve güneş ışığına duyarlı olduğu için kullandığımız iyotlu tuz, güneş ve ışıktan korunmalıdır. Bunun için koyu renkli tuzluklar seçilmeli ve yemeklerin tuzu pişmeden önce değil, piştikten sonra atılmalıdır."ifadelerine  yer verdi.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA