DR. ÇİÇEKLER ‘EL YIKAMA HAYAT KURTARIR’

DR. ÇİÇEKLER ‘EL YIKAMA HAYAT KURTARIR’

Anamur Sağlık Müdürü Dr.Emin Çiçekler, Günlük yaşantıda ellerin, çevre ile sürekli temas halinde olduğunu, bu nedenle de en fazla mikroorganizma barındıran organ olduğunu söyledi.
Bu haber 2017-05-06 12:04:25 eklenmiş

Dr.  Çicekler,’ El yıkama, çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle, genellikle ihmal edilen bir konudur. Oysa hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak ellerimizdedir. Yeterli el hijyeni solunum yoluyla bulaşan hastalıkların yanı sıra, besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, toplumda sıklıkla görülen gastroenteritler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, paraziter ve mantarlara bağlı gelişen hastalıkların önlenmesinde de basit ancak en etkili korunma yöntemidir. Sadece el yıkama ile çocuklardaki ishal vakalarının ve ishale bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 50 ’sinin önlenebileceği öngörülmektedir.’ Dedi.
İlki 2008 yılında kutlanan "Dünya El Yıkama Günü" beş kıtada 70’i aşkın ülkede kutlandığını da belirten Dr. Çiçekler Etkinliğin amacı, tüm dünyada milyonlarca kişinin ellerini sabunla yıkamaya özendirilmesi, bunun yalnızca bir günle sınırlı kalmaması, sabunla el yıkamaya yıl boyunca dikkat çekilmesi, çocukların hijyen konusunda bilgilendirilmesidir.
Eller, mikropların vücuda girmesinde köprü işlevi görür. Su ve sabun ikilisi hastalıklardan en iyi korunma yöntemidir. Bir hasta, ilaçlarını ne kadar düzenli kullanırsa kullansın temizliğe gereken özeni göstermezse iyileşmesi çok güçtür. Ellerin sabunla yıkanması, ishal ve zatürre gibi hastalıkları önlemenin en etkili ve masrafsız yollarından biridir.  Bu iki hastalık yüzünden dünya genelinde her yıl yaklaşık 3,5 milyon çocuğun öldüğünü hatırlarsak el yıkamanın öneminin farkına varmış oluruz.
Özellikle tuvaletten sonra ve yemeğe oturmadan önce ellerin sabunla yıkanması sağlık, yaşam ve çocuk ölümleri üzerinde etkili olabilir ve yoksulluğun azalmasına katkıda bulunabilir. Sadece el yıkama ile çocuklardaki ishal vakalarının ve ishale bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 50 ’sinin önüne geçilebileceği öngörülmektedir.
Bunu sağlamak, geniş ölçekli, topluma duyarlı sürdürülebilir bir değişimi ortaya çıkarmak için, ulusal ve yerel yönetimlerle, uluslararası kuruluşlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla (STK), dini ve toplumsal önderlerle, okullarla ve özel sektörle ortaklıklar geliştirmek temel önemdedir. ‘dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA