ÇOCUKLARDA OKULA UYUM PROBLEMLERİ


Bu makale 2017-09-22 16:13:32 eklenmiş ve 392 kez görüntülenmiştir.

Çocuk için evden ilk ayrılma;genellikle okul öncesi süreç dediğimiz,anaokulu veya kreş;bunları takiben ilkokul dönemidir.

Çocuk okul denilen olgu ile ilk defa karşılaşmaktadır ve karşılaştığı bu şeyin anlamını ilk başlarda tam olarak idrak edemeyebilir.Bugüne kadar ebeveyni yanında olmadan hiç bir iş yapmamış,bir yere bağımsız olarak gitmemiş,her hangi bir yerde ailesiz kalmamış olan çocuk,ne maksatla buraya gelip ve burada kalmaya neden maruz bırakıldığını sorgular.

Çocuklar muhtemelen okulun kendisi için tehlike arz eden bir yer olduğunu düşünebilirler.Otomatik olarak şöyle bir algıya sahiptirler;Bugüne kadar annem yanımdaydı,her anımda bana yardımcı olmuştu,beni kötülüklerden koruyan kişi annem ve ya babamdır,herhangi bir tehlike olursa ailem yanımda olmalı gibi kalıplaşmış negatif düşüncelere sahip olabilirler.

Bu sebeptendir ki,Aile ile ilk okula gelindiği gün,çocuk aileden ayrılmada zorluk yaşar,ayrılmak istemez,ağlar,kısa süreli öfke krizleri geçirebilir,ertesi gün olduğunda yine okula gelmek istemez,anneye daha bağımlı bir halde davranabilir ve buna benzer bir çok örnek gerçekleşebilir.

Bu konuda ebeveynleri duyarlı olmaya davet ediyoruz.Çocuğum üzüldü,ağladı,öfke krizi geçirdi,ilk hafta tolerans göstermeliyim,onu ilk haftadan okula karşı soğutmayayım gibi düşüncelerle çocuklarını okula götürmeme gibi bir davranış içerisine girmemelidirler.

Çocukla birebir konuşup,ona ne kadar değerli olduğunu,onun biricik çocukları olduğunu,onu ne kadar çok sevdiklerini,fakat burada kalması gerektiğini,akşam olunca tekrar onu almaya geleceklerini tek tek anlatmalıdırlar.

Gerekirse uzun bir müddet her sabah aynı şeyleri çocuğa anlatmalılar.

İlk günler okulda beklenilebilir fakat asla sınıf içerisinde çocuğun yanında beklenmemelidir.

Okulunu ve öğretmenini sevmesi adına,öğretmenine,çocuklarına vermesi için bir hoşgeldin hediyesi verebilirler.

Ve en önemlisi asla geri adım atmamalı ve okula devam konusundaki konulan o sınırın bozulmaması konusunda gayret göstermeliler.

Her çocuğun adaptasyon süreci farklı olabilir.Bazı çocuk bir haftada adapte olabilirken bazı çocuk 2 ayda adapte olabilir.Her çocuk özeldir ve ona özel davranılmalıdır.

Komşunun çocuğu 1 hafta da okula alıştı bizimkisi hala gitmek istemiyor gibi bir yargı söz konusu olmamalı.

Aslında işin özüne bakıldığında ,çocuğun anneye olan bağımlılığı söz konusu iken,anneninde çocuğa olan bağımlılığı söz konusudur,yani karşılıklıdır.Her iki tarafında kendi bağımsızlıklarını kazanabilmeleri için güzel bir seçenektir okul.Bu süreçte çocuk anneden veya aileden bağımsız kalabilme,kendi özerkliğini kazanabilme becerisini geliştirirken,anne de çocuğa olan bağımlılığını en aza indirgeyebilir.

Çocuğa bir baskı kurmadan ve onu bıktırmadan,aynı zamanda geri adım atmadan okula gidip gelme kazanımınızı sağlamanız dileği ile..

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi