ANAMUR TARIM TARİHİ(18)


Bu makale 2017-09-15 13:55:38 eklenmiş ve 300 kez görüntülenmiştir.

Anamur da yapılan tarımın ekim ve hasat dönemine göre mevsim lerin isimleri de vardı Ekki zamanı, harmancı da Bozgun zamanı gibi.
Ekki:Ekin ekilme dönemidir . Sonbaharda ilk yağmurlar yağar.  Tarlalarda çimenler ve kış otları çıkar. İkinci yağmurdan sonra ekin ekilir. İkinci yağmurun beklenmesinin iki sebebi vardır. En önemlisi ve birinci sebebi otların çıkmış olması ve çiftle bu otların toprağa karışması sağlanır. Aksi halde birinci yağmurun arkasından toprak işlenir, hububat ekilirse  hububat tohumları ile otlar aynı anda çimlenir ve ekin ot içinde kalır. İkinci sebep, torağın iyice tavını alıp toprak kuru kalmaması. Ekki zamanı genellikle ekim kasım ayları içinde olur.
Harmancı: Harmancı ekinlerin biçilip hasat edildiği zamandır harman zamanı Anamur ovasında Mayıs -Haziran, yayla bölgesinde Temmuz Ağustos aylarına rastlar.
Bozgun: Mısır hasatı yapıldığı zamandır. Bozgun zamanı ekim ayına rastlamaktadır. Bozgun zamanı Anamur’a dağ köylerin yanında civar ilçelerden de gelenler olurdu. Mısır hasadı yer fıstığı hasadında olduğu gibi  işci ücretleri hasat edilen mısırdan belli bir pay verilerek ödenirdi. Mısır kıran (hasat eden ) kadın işçiye iki sepet (Sepet ağzı geniş, normal bir çamaşır leğeni genişliğinde yüksekliği elli santim kadar 10-15 kg koçanlı mısır alır) , hasat edilmiş mısırı harmana götürene üç sepet hak ( ücret karşılığı mısır) verilirdi. Hasat için gelen insanların genellikle develeri olurdu. Hasat edilen mısırın taşıma işini de aynı işçiler yapardı. Bu işçiler çoluk çocukları ile birlikte gelirler ovanın hasadı bitene kadar saz evciklerde otururlardı. Hasat süresi ve bozgun sonuna kadar hayvanlarını ovada beslemiş olurlardı. Hasat zamanı Kadın iççiler Mısır hasat ederler, erkekler hasat edilmiş mısırları taşırlar. Çocuklarda tarlanın hasat edilmiş kısmında unutulmuş mısırlar varsa onları kendi aileleri adına toplarlardı. Çocukların topladığı mısırlar için yapılan işleme başak denir. Başak hasadı yapılmış yerfıstığı içinde yapılırdı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi