ERGENLİK DÖNEMİ NEDİR?


Bu makale 2017-09-15 13:54:36 eklenmiş ve 270 kez görüntülenmiştir.

Yaşadığımız süre boyunca belli evrelerden geçeriz hepimiz.Nasıl ki bebeklik dönemi,çocukluk dönemi,erişkinlik dönemi gibi  dönemleri yaşıyorsak,ergenlik dönemini de yaşıyor olmamız kaçınılmazdır.

Ergenlik dönemi ortalama 11-12 yaş dolaylarında başlayıp 20li yaşlara kadar sürebilir.Fakat son zamanlarda ergenlik yaşı biraz daha gerilere gitmeye başlamıştır.Bunun nedeni teknoloji çağı,sağlıksız beslenme,sosyal yaşam problemleri ve daha bir çok nedene dayalı olabilir.

Bu dönemde bireyler kimlik kazanma tutuma girerler yani bu dönem bireyler için kimlik kazanma dönemidir.Ergenler bir birey olduklarını ispatlamak isterler,kendilerinin de birşeyler başarabildiğini,üretebildiğini,toplumda bir yerlerinin olduğunu göstermek için çabalarlar.Kısacası hayatın bir yerinden tutunmak isterler.

Bu dönemde aynı zamanda sosyalleşmenin önemi de büyüktür.Ergenlik dönemi çocukları;sosyal olarak belli bir statü de olmak,arkadaşlarıyla daha yakın ilişkiler kurmak,kendilerini güzel ya da yakışıklı olarak kabul göstermek,belli gruplara ait olmak gibi eğilimler gösterirler.

Bu dönem de çeşitli hormonal değişimlerle birlikte büyüdüğünün farkına varma gerçekleştiği için,çocuklar biraz daha agresif olmaya,aile ile çatışmaya,söylenenlere kulak asmamaya meyilli davranışlar sergileyebilir.

Akademik olarak,ders başarılarında düşüş olabilir ve aynı zaman da derse ve okula olan ilgilerinde azalma gözlemlenebilir.

Ebeveynler genellikle ergenlik dönemi çocukları ile çatışma halindedir,bununla birlikte evin içersinde her  iki tarafta karşılıklı birbirine ters düşebilir.

Fakat bilinmelidir ki bu dönemde diğer dönemler gibi  sadece bir durak noktasıdır ve tüm bu değişen davranışlar ilerleyen süreçlerde normale dönecektir.

Ailelere önerimiz;

Öncelikle çocukla fazla çatışma haline girmemeye dikkat etmelisiniz,sen dili ile konuşmamaya dikkat etmeli ve uzlaşmacı bir yaklaşım haline girmelisiniz.

Çocuğunuz her ne kadar da zor bir ergen olsa da,bu dönemin geçici olduğunu,ne kadar problemsiz geçerse o kadar sağlıklı bir dönem olacağının farkında olmalıdırlar.

Çocuklarınız içinde bulundukları dönemden ötürü sosyal olarak kabul görmek istedikleri için,saatlerce ayna karşı vakit geçirmeleri,sosyal etkinliklere katılma isteği,arkadaşlarla vakit geçirme vs gibi isteklerini baskıcı bir tutumla engellemeye çalışmayın.Kontrollü olmalı fakat aynı zamanda çocuklarınızı da hoşnut etmelisiniz.

Özellikle bu dönemde çoçuğunuzla birlikte kararlar almaya gayret gösterin,düşüncelerine saygı duyun ve üzerinde baskı kurmamaya dikkat edin.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi