ANAMUR TARIM TARİHİ


Bu makale 2017-08-21 14:29:00 eklenmiş ve 325 kez görüntülenmiştir.

 

1989 yılında Anamur tarımına çilek üretiminin katılması ile Anamur Toptancı halinin çalıştırılması mecburiyeti doğmuştur çünkü Çilek Salatalık Domates gibi kona göçe gidecek bir ürün değil.
Yeri gelmişken Anamur halinden bahsedelim. Anamur hali 1960lı yıllarında kurulmuş. O dönemde
Bakla ve kabak tarımı var. Halin yeni açılması ve bakla ve kabağın her yerden önce Anamur’da çıkması tüccarların ilk geldiği yer olarak kendini gösteriyor. Gerçekten çok sayıda komisyoncu ve tüccarı, Anamur hali kendine çekmeyi başarıyor.1980’li yıllara gelindiğinde, kabak ekimi ve bakla ekiminde bir gerileme yaşanıyor. Buna sebep, daha önce bahsettiğim sebze seraları devreye giriyor. Serada yetişen sebzeler maalesef Mersin haline gidiyor. buna sebep ise Mersin halinin daha önceden oturmuş olması ve hem tüketim hali hem de sevkiyat hali karakterini taşıması, Anamur da bol miktarda yetişen sebzeleri o günün şartlarında Anamur halinin kaldıracak kapasitesinin olmaması Anamur halinin işlemez hale gelmesine sebep olmuştur. Ne zamana kadar 1990 lı yıllara kadar.1990 yılında Anamur üreticisi çilek üretimine başlamasıyla Anamur Halide eski çalışır halini tekrar yakalamıştır . Anacak Mersine sebze taşıyan kamyoncuların direncide kolay kırılmamıştır
Ailemizde Ağabeyimden sonra iki kız kardeşimden sonra ilk erkek çocuk olmam ve ben ortaokula başladığım yıl ağabeyimin askere gitmesi, Tüm çift ve tarla tezek işlerinin babam ve bana kalması, ders çalışma fırsatı vermiyordu. Ortaokul bir ve ikide kaldım sonra ağabeyim askerden gelince orta üçüncü sınıfı iyi derece ile bitirdim. Bunları anlatmamın sebebi Anamur o dönemde eğitimi ile yaşam tarzı ile nerdeydi. ? onu açıklamaya çalıştım.
Ortaokulu bitirdim. Anamur da lise yok. Ankara da  evli ablam var . Eniştem Anamur lu fakat Ankara da iş yapıyor. Ablamın yanında liseyi okuyacağım. Anamur’dan otobüse bindim . Bozyazı kasabasını bu yolculuğum sırasında gördüm. Daha önce hiç görmemiştim. O zamanki adı Gilindire Şimdiki adı Aydıncık olan kasabaya vardık. İlk Asfaltı orada gördüm. Mersin iline akşam hava kararınca girdik. Ne göreyim? Yol boyu bir ışık seli. Ben Anamur da Fener ve lamba ışığında ders çalışmışım. Elin memleketinde sokaklarda ışık var. Akşam Mersin e geç geldik. Meresin Silifke garajında Güleç oteli diye bir otel vardı. Otelde Anamur dan benimle gelenler yardımı ile kaldım. Sabah Ankara otobüsüne bindim akşamüzeri Ankara ya vardık. Ankara otogarı, Ulus Rüzgârlı sokaktaydı. Ablamın evi de Ziraat Fakültesi karşısında Ziraat mahallesindeydi. Tahta bavulu omuzladım yürüyerek ablamın evine geldim.
Ortaokulda saçlar sıfır kesilirdi. Ben dâhil bütün arkadaşların merakı saç uzatmak. Bende okul bitince bir tarak aldım saçımı uzatmaya başladım. Saçları yana tarama falan değil, arkaya tarıyorum. Tabi çocukluk, saçlar tımarlı falan değil saç sakala karışmış saçları arkaya tarayacağım diye saçlar kibri tüyü gibi dik dik. Eniştem sabah ilk iş beni kimseye göstermeden berbere götürdü. Ben artık Ankara sokaklarına uygun bir kıyafete sahip oldum.
Bu kesitte, yine Anamur da yaşam biçimi ve eğitimin nerede olduğuna kısaca deyinmiş oldum.
Anamur  Vilayetlere en uzak ilçelerden biri,onun için Anamur hizmetten her zaman mahrum kalmıştır.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi