BEN BENSEM BEN KİMİM!..


Bu makale 2017-08-21 12:18:49 eklenmiş ve 497 kez görüntülenmiştir.

Öğrenci koçluğu eğitimine gittiğimde danışana sorulacak ilk soru buydu. İstanbul’daki bu önemli eğitimde anaokuluna başlayan çocuklara sorulacak ilk soru “sen kimsin?” olması gerektiği söylendi. Üç dört yaşındaki çocuğun “ I’m me” yani ben benim açıklamasını yapması gerekirdi. Psikolog Karl Karl Ragers (ben ben’i) ayrıntılı tanımlamak için kendine sorar “ ben kimim?” yanıtı “ben verilen önem ve bilinci algılamaktır.” Aile terapisti Virginia’ya göre ise bu sorunun yanıtı “ ben benim(I’m me)”  dir.

Size göre siz kimsiniz? Küçük yaştan itibaren , kişilik gelişimi gelişmeye ve oturmaya başlar. Çocuklarda sağlam ve sağlıklı bir kişiliğe sahip olması için gerekli olan kendine ve çevresine saygısı, özgüveni, kendini ve çevresini sevmesi, yaptıklarından sorumlu olması verilmelidir. “ Ben benim” çünkü dünyada hiç benzerim yok, parmak izimin bile dünyada eşi benzeri yok davranışlarıyla kişiliğim hareketleriyle vücudum düşüncelerim,  aklım-fikrim ve beynim gördükleriyle gözüm,  iyi güzel doğru ya da yanlış  tüm sözlerin çıktığı ağzım öfkesiyle,  heyecanıyla,  hayalleriyle,  düşleriyle,  anlayışıyla,  hoşgörüsüyle,  sevgisiyle hislerim, bana ait olan her şeye sahibim ve tüm sonuçlarından da sadece ben sorumluyum.

Görebiliyorsam, duyabiliyorsam, hissedebiliyorsam, düşünebiliyorsam, düşündüklerimi hayata geçirebiliyorsam, ben varım demektir. Ben her konuda başarılı olmak için,  üretken olmak için, anlamlı ve dolu dolu bir yaşam için, her şeye sahibim. 

Çocuğumuz hayalleriyle, düşleriyle, umutlarıyla, korkularıyla, hırslarıyla, başarıları ve başarısızlıklarının ve de hatalarının tüm sorumluluklarını üzerine alarak hayatta beni ortaya koyabilmelidirler.

Eğitim yarış yerine cesaret ve kendini yaptığı işine adayan gençler yetiştirirse, topluma yapıcı, katkıda bulunan,  kendine inanan “beni korkusuzca ortaya koyabilen” kendine güvenen,  başarısı daim olan korkusuz, cesaretli, saygı ve sevgi ile yardımlaşma ve dayanışma içinde bir toplum oluşturur…

Değişim yaşamın en yalın gerçeğidir. Kendimizi (beni) yeterince tanımadan öğrendiklerimiz ve öğreneceklerimizin çokluğu bizi “beni” korkutabilir. Zorluklar ve sıkıntılar karşısında zayıf düştüğümüz, ayaklarımızın bizi taşımadığı zamanlar olabilir. İnsan kalbindeki en baskın duygu olan korkudan dolayı, gerçekleri çarpıtabiliriz. Bazen kendimize güvenimizi yitirip çömelip kalabiliriz. Ama bilmeliyiz ki bunlar gelip geçicidir. Değişim yaratıcılığı, heyecanı ve olumlu duyguları beraberinde getirir. Tıpkı denize ulaşan nehirlerin,  bizi başarıya götürdüğü gibi…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi