ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ


Bu makale 2017-08-05 11:28:49 eklenmiş ve 382 kez görüntülenmiştir.

Her çocuk dünyaya yalıtılmış bir şekilde gelir.Ebeveynler farkında olamasalar da çocuklarının üzerinde büyük oranda olumlu veya olumsuz çeşitli değişiklikler yaparlar.

Bugün,bu değişikliklerden 'özgüven kriteri' üzerinde duracağım.

Sağlıklı bir özgüven gelişimi için,öncelikle çocuklarınızın sizin için ne kadar önemini olduğunu onlara derinden hissettirin.Yaşamın içinde ne kadar zorluk veya kötülükle karşılaşırlarsa karşılaşsınlar,onların daima sizin biriciğiniz olduğunu anlatın.Akademik başarısızlıklar,arkadaş kavgaları ve hayata dair tüm negatif durumlarda her ne olursa olsun daima arkalarında olduğunuzu hissettirin.

*Çocuklarınızın adına herşeyi yapmaktan,onlara adına düşünüp karar vermekten vazgeçin.Kısacası aşırı korumacı aile yaklaşımından uzak durun.Çocuğunuzun yapması gereken bir sorumluluğu almasına teşvik edin.Çocuğunuz kendini savunması gereken bir durumla karşılaştığında,hemen harekete geçmeyin,kendini savunmasına,haksızlığa uğradığında ve gerektiğinde konuşması gerektiği bilincini onlara aşılayın.Neticede ebeveyn olarak aşırı savunmacı yaklaşımınız yalnızca onun özgüvenini zedelemekle kalmayacak ilaveten de  çocuk aileye bağımlı bir bireye dönüşecektir.

*Çocuğunuzun zayıf yönlerini geliştirmek adına yaptığınız davranışlarda ,çocuğunuzu eleştirmekten kaçının.Fakat çocuğunuzun zayıf yönlerini de görmezlikten gelmeyin.Daha iyi bir gelişim  için neler yapabiliriz konusunu konuşun.Bununla birlikte çocuklarınızın iyi ve gelişmiş yönlerine de övgü ile karşılık vermekten ve onlarla gurur duyduğunuzu belirtmekten kaçınmayın.

*Çocuklarınızın kendilerinin farkına varmasına teşvik edin,onların güçlü yönlerini keşfetmesini sağlayın.Unutmayın her çocuğun kendine has renkleri vardır ve sizin çocuğunuzda çok özel renklere sahip.Birbirlerinden farklı özelliklere sahip diğer çocuklar ile çocuğunuzun özel renkleri arasında kıyaslama yapmaktan vazgeçin.Bununla birlikte çocuğunuzun kendine has yeteneklerini keşfedebilmesi için de uygun alanın oluşmasını sağlamalısınız.Böylelikle kendilerine özgüven sağlamasına ve kendiliklerinin farkına varmalarında yardımcı olacaksınız.

*Aile ortamında çocuğunuzun duygularını çekinmeden sizinle paylaşabileceği bir ortam oluşturun,Her ne yaşanırsa yaşansın düşünce ve duygusunu saklamayacağı,açıkça kendini ifade edebileceği bir ortamda yetişmesini sağlamanız özgüven gelişimine yeterli katkıyı sağlayacaktır.Çünkü aile içinde çekinmeden duygularını ifade edebilen bir çocuk dış dünyaya adapte konusunda da çok sıkıntı yaşamayacaktır.

*Çocuklarınıza karşı aşırı beklenti içinde olmaktan kaçınmalısınız,çocuğunuzun seviyesinden fazla beklenti içine giriyor olmanız çocuğun kendini yetersiz hissetmesi ve özgüven gelişimi açısından geri adım atmasına neden olacaktır.Başarabilecekleri hedeflere ulaşması için teşvik edin.

*Ailecek birlikte vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Birlikte ev için faaliyetler düzenleyip kaliteli zaman geçirmeye gayret göstermeye çalışmak çocuğunuzun özgüven gelişimi için pozitif yönde katkı sağlayacaktır. Her türlü sosyal faaliyetlerde birlikte ortak bir şeyler yapmanız onların kendilerine güvenmesini sağlayacaktır, Başarabildiği küçük hedeflerde takdir etmeyi unutmayın. Örneğin; Bahçeyi düzenlerken hortumları taşıdığın için çok teşekkür ederim, iş yükümü çok azalttın vs gibi cümlelerle onu olumlu yönde teşvik edin.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi