ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI


Bu makale 2017-08-05 11:27:49 eklenmiş ve 354 kez görüntülenmiştir.
Kazım Kılınç (Eğitimci Gözüyle)

Çağımız ekran çağı oldu.Bilgisayar,akıllı telefon,televizyon; olur olmaz her yerde ekran karşısındayız.Toplum olarak adeta ekran bağımlısıyız.Ekran bağımlılığı yetişkin, genç hepimizin sorunu.Akıllı telefonlar,tabletler hatta yeni televizyonlar oyunlarla dolu.Her evde, ortamda internet erişim var.Yapılan araştırmalar  ekran bağımlısı çocukların, okul başarısının  düşük olduğu ve obeziteye daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor.Çünkü bu çocuklar ekran başından kalkıp hareket etmiyor,yemeklerini bile ekranda oyun oynarken yediklerini görüyoruz.Başka çocuklarla iletişim kurmadıkları için sosyal hayatta iletişim sorunu yaşıyorlar.
Peki çocuklar neden ekran bağımlısı oluyorlar?
Her evde bilgisayar-akıllı telefon var,internet var.Çocuklar okulda sıkılıyor.Dışarıda oyun alanı yok.Arkadaşları ile sosyalleşemiyor.Aile ile kaliteli vakit geçiremiyorlar.Çocuk kendi seçimini yapamıyor.Doğadan uzak. Spor yapamıyor. Hepsinden önemlisi de çocuklarımız kitap okumayı sevmiyor.Bu durumda çocuk keşfetme,eğlenme ve gelişme ihtiyacını ekranda arıyor.
Söylemek istediğim; çocukta ekran bağımlılığın sebebi akıllı telefon,bilgisayar,tablet ya da televizyon değil.Bunları çocuğun hayatından tamamen kaldırmak kolay değil.Bu bağımlılığı ortadan kaldırmak için; çocuğun yaşamını, ev ve okul ortamını düzenlememiz gerekiyor.
İPhone ve  İPad gibi günümüzün en popüler teknolojik cihazlarını pazarlayanSteve Jobs’un çocuklarına bu cihazları kullanmalarına izin vermediğini duymayanımız yoktur, duymayan da şimdi duymuş oldu.Bu örnek bile çocuklarımızı ekran bağımlığından neden kurtarmamız gerektiğini bize anlatır herhalde…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi