DUYGUSAL ZEKÂ NEDİR?


Bu makale 2017-06-28 13:30:40 eklenmiş ve 355 kez görüntülenmiştir.

Bazı uzmanlar duygusal zekayı sosyal zekanın içine alır,duygusal zekanın sosyal zekayı kapsadığını savunur.

Günümüzde zeka türleri arasında 'duygusal zekanın' varlığı hala tartışılıyor olsa da,duygusal zekanın,bireylerin yaşam boyu gelişimine katkısı yadsınamaz.

Peki nedir bu duygusal zeka?

Duygusal zeka;Başka insanların da duygularının olduğuna dair farkındalık kazandırmayı hedefler.O duyguları nasıl en anlamlı şekilde hissedebiliriz sorusunun cevabını arar.

Aslında bir yönü ile de duygusal yönden empati kurmaya yarayan zeka türüdür diyebiliriz.Duygusal zeka kavramı,bireylerin belirli bir duygu kapasitesinin olduğunu ve bunu yaşam boyu bir şekilde geliştirebileceklerini söyler.

Bu alandaki teoristler bu zeka türünün 5 kısmı olduğunu ve duygusal zekası yüksek çocuklar yetiştirmek isteniyorsa bu 5 kısma dikkat edilmesi gerektiğini vurgularlar.

1.Özbilinç

2.Duyguları yönetebilme

3.Kişisel motivasyon

4.Empati

5.Sosyal beceriler

Kısaca bahsedecek olursak;

Özbilinç,kişinin kendi duygularının farkına varması ve kaynağının nereden geldiğini biliyor olması demektir.

Duyguları yönetme,kişinin hayat boyu karşılaştığı zorluklarda duygusal anlamda başedebilmesi demektir.Örneğin;Duygularını yönetebilen bir çocuk,istediği oyuncak alınmadı diye öfke krizine girmez,kendisi için daha sağlıklı olan bir duyguyu kendine yaşatır.Olayları neden-sonuç ilişkisine göre yorumlayıp sağlıklı duygudurumlar ortaya çıkarabilir.

Kişisel motivasyon,bireylerin kendisi için koyduğu her türlü hedefe karşı daha motivasyonlu olmak adına duygularını yönetebilmesidir.Örneğin,lise sınavına giren bir çocuk hedeflediği bir liseyi kazanmak adına,duygusal olarak da motivasyon sahibi olabilmelidir.Ben iyiyim,herşey güzel olacak,elimden gelen en iyi çabayı gösterebilirim gibi..

Empati,kişilerin diğer bireylerin duygularını anlama ve yorumlama beceresine denir.Örneğin;Empati yeteneği yüksek bir çocuk,aç olduğunu düşündüğü bir kediyi doyurmak için ona yiyecek getirebilir.

Sosyal beceriler;Bireyin diğer bireyler ile her türlü sosyal faaliyeti paylaşması durumudur.Sosyal becerileri yüksek olan bir çocuk kolaylıkla arkadaş edinir ve arkadaşları arasında grup başkanı olabilme beceresine sahiptir.

Araştırmalara göre çocuk yetiştirilirken yukarıda bahsettiğimiz 5 maddenin desteklenmesi duygusal zekayı geliştiriyor.Duygusal zekası yüksek olan çocuklar ise liderlik vasıflarının daha baskın olduğu ve başarılı olma yolunda daha kolay ilerledikleri gözlemlenmiş.

Duygusal zekası yüksek olan çocuklar yetiştirmeniz dileği ile.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi