ANAMUR'UN TARIM TARİHİ (9)


Bu makale 2017-06-28 13:29:21 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

O günlerde  bu gübre satışı ile ilgili çok ilginç hikayelerde anlatılırdı. Bunlardan en ilginç olanın bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Muz üreten bahçecinin biri Gübre satan bir bayanla yukarda bahsettiğimiz yük (Bir yük iki çuval gübre) üzerinden pazarlık eder. Sen banana gübrelerin tamamını getir, haftalık getirdiğin gübrelerin parasını her cumartesi topluca al der. Gübreci  haftalık gübreleri verir . hesap günü kadının hesabı ile bahçecinin hesabı birbirini tutmaz . Bahçeci kendi yazdığı hesaba göre borcunu öder. Kadın ikna olmaz ama sesini de çıkarmaz.Aradan zaman geçer kadın pazaryerine yine bir yük gübre getirir . eski gübre verdiği  bahçeci tekrar gübreyi almak ister. Kadın sana gübre vermem der. Bahçeci sebebini sorar. Kadın  sana vermem, çünkü sen falan zaman bir yük bo…. Yedin der. O yılların bahçeciliği böyleydi.
İkinci cihan harbine Türkiye katılmadı .Avrupa da  savaş bitti. Amerika  devreye girerek savaş sonrası Marşal yardımları yapmaya başladı.1945 li yıllarda Türkiye de ağır ağır toparlanmaya başladı.
Türkiye cumhuriyet döneminden 1945 yıllara kadar tek partili sistemle yönetildi . bu yılardan itibaren çok partili döneme geçmeye başladı . Hem yeni demokrasi anlayışı hem ikinci cihan harbinin bitmesi ile ülkede yeni dönem başladı . Türkiye de olduğu gibi Anamur dada  makineli tarım  gelişmeye başladı. Çocukluğumda hatırlıyorum .Eski adı kızıl kise yeni adı Alataş köyünün kalem özü mevkiinde İki katlı bir evin altında demir tekerlekli bir traktör vardı, sanırım Anamur a ilk gelen traktör oydu. Daha sonra  1950 li yıllarda lastik tekerlekli traktörler ve  benzinli ve mazotlu su motorları devreye girdi.  Traktörlerin ve su motorların gelmesi ile , Hem ekim alanları genişledi .hem de ürün artışıyla birlikte ürün çeşitliliği de arttı.
Ürün çeşitliliğinden bahsetmişken Birinci cihan harbinden  1950 lere  kadar ekimi yapılan  Fiğ bitkisinden bahsedelim.
FİĞ: (FİNG) Baklagil  yem bitkisidir. Kıraç ve verimsiz topraklarda da bol ürün verebilen  ve  sulamadan yetişen bir bitkidir. Türkiyede halen yem bitkisi olarak üretilmektedir. Hem  tohumu hemde yaprak ve sapları hayvan yemi olarak kullanılır. Baklagil  yem bitkileri nin yaprak ve sapları taze iken yiyen hayvanlarda gaz yaptığı için belli süre kurumaya bırakılarak hayvanlara verilir.
Birici dünya savaşında da insanlar bu bölgede fiğ bitkisinden ekmek yaparak yemişlerdir. Büyüklerimizden duyduklarımıza göre fiğ bitkisinden yapılan ekmek sıcak yenirse insanları topal ettiği söylenirdi . Fiğ o dönemde gerek kıtlıktan gerekse de bilerek topal olup  savaş dönemi askere gitmemek için  yendiği de söylenmektedir. Osmanlı Bu durumu fark edip 1917 yılında fiğ ekimini yasaklayan bir fermanı Anamur beyliğine göndermiştir.(Dr. Mustafa Erim in 09-03-2013 de      Anamur da verdiği  Osmanlıda Anamur isimli konferans.)
1960 lı yıllarda araştırmacı Gazeteci Fikret Otyam  Fink bitkisinin insanlardaki  yaptığı topallığı ve bu insanların Fingi yeme sebeplerini araştırmak için geniş bir araştırma yaptı . Fink topalı olanlarla ve bu köylerin o günkü büyükleri ile sohbetler etti. Fikret  Otyam ın bu yapıtı  o günün büyük  gazetelerinde yayınlandı .Yayını okuyanlardan  tiyatro yapıtı yapan Serment Çağan da okur ve FİNK topalları sanki o günün yönetin ve üretime hakim olanlar tarafından kasten bu halka Fink in yedirildiğini  ve bunun üzerine yine o günün sınır tanımaz bir açıkgözün ayak bacak fabrikasında ürettiği ayak bacaklara müşteri temin ettiği ve sonuçta buradan kazandıkları  paraları paylaştıkları gibi bir hayal ürünü ortaya koymuştur. Belki   Fikret Otyam ın bu araştırması Serment  Çağan a  böyle bir konu için fikir verebilir. Yazar o dönemin Kendine göre kötü yönetimin  yanlış tavırlarını  bu yolla açıklamak ister ama Fikret Otyam ın yaptığı araştırmanın ve Anamur  köylerinde  olan bu olayın ad edilmekle konuya yaklaşılması şık olmamıştır . şimdi olay (Finğ topallığı) 1900-1940 arasında  oluyor. Fikret Otyam  araştırmayı 1960 ta yapıyor. Ayak bacak fabrikası adlı eseri de yine o yıllarda  Serment Çağan yazıyor . Şimdi   Başkent Üniversitesi  kültür yayınları Bütün dünya dergisinin sayı:2013/05 ve 1  mayıs 2013  dergisi 53 cü sayfasında  Büyük yapıtlar başlığı altında Konur Ertop un yazısına bir göz atalım . Ünlü yapıtı” Ayak –Bacak Fabrikasının kaynağı , Anamur ‘ un orman köylerinde yaşanmış gerçek olaylardı. Ve  eleştirmen sözüne devam ediyor…..
yukarda tarih ve sayısını verdiğin derginin yayın tarihine dikkat çekmek  isterim . 2013 yılı  yukarda olayın ve  araştırmaların  tarihlerini de verdim. Burada kastım ne dergiyi nede Yapıtları kötülemek değil . yapılan yapıtlar da seçilen konu gerçek dışı ise bir yerde gerçekmiş gibi kurgulamak kötü . Dergiyi aldım sadece  Ayak Bacak fabrikası hakkında olan kısmı şimdiki gençlere okuttum . Bana ilk sordukları soru gerçekten  Anamur da böyle bir şey olmuş mu ?  Ertürk Yöntem de yine Anamur un Köylerinden Boğuntu  köyünde çok iyi niyetle bir araştırma yaptı . Bu araştırmada o dönemin büyük gazetelerinde defalarca yayınlandı . Köyün fakirliğini gören  vatandaşlar bir yardım kampanyası açarak bu köye yardım için malzeme gönderdiler. Gönderilen malzemenin içinde eski , kirli malzemede olunca köylüler onurlarına yediremeyip köy meydanında gelen malzemelerin tamamını yaktılar.Ortaya ne çıktı? her türlü yapılan iyi niyetin  karşısında, yardımı yapanın yaptığı yardım faydadan ziyade bir köyün onurunu kırdı.   Bu tip yapıtlarda  o toplumun değerlerini  ve hassasiyetlerini çok iyi tanımak gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu anlatılanlar belki eserin konusu değil ama Anamur halkının değer yargısını ortaya koymak için uygun buldum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi