BELEDİYELERDE MALİ KAYNAK VE YATIRIMLAR


Bu makale 2017-06-08 11:54:53 eklenmiş ve 258 kez görüntülenmiştir.
Kamil Cömertler

Anamur örneğinde olduğu gibi büyük bir hızla gelişen ilçelerin büyüme ve kent nüfusunun artarak çeşitlenmesi, halkın hizmete yönelik isteklerinde önemli bir artışı da beraberinde getirilmektedir.

Ancak, bu süreç yerel yönetimleri gelir ve kaynak açısından sıkıntıya sokmaya başlamıştır.

Türkiye’de birçok ilçelerde olduğu gibi, Anamur’da da de yerel yönetimlerin karşı karşıya bulunduğu kaynak darboğazı, kuşkusuz, önümüzdeki yıllar boyunca giderek daha da artacaktır.

İlçelerin nüfusunun her yıl büyük bir hızla artması, artan nüfus ile birlikte içme suyu, kanalizasyon, insan ve çevre sağlığını koruma, toplu taşımacılık park ve bahçeler,meydan,yol,asfalt,kaldırım,sosyal ve kültürel ilişkiler ve yerel yönetimlerin temel hizmetleri olan rutin talepler de belirgin bir artış görülmektedir.

İlçelerin hinterlantlarının gelişmesi yerel yönetimlerin artan kentsel gereksinmeleri karşılayabilme gücü çeşitli nedenlerden ötürü sınırlı kalmaktadır.

Özellikle Belediyeler,  yatırım, planlama ve hizmetlerini daha geniş kapsamda sunmak zorunda kalırken, diğer taraftan da yeni ve farklı hizmetlere olan talebi karşılamaya çalışmaktadır.

Belediyeler artan ve çeşitlenen hizmet talebini, giderek azalan kaynaklarla göğüslemek zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle belediye gelirlerine ve bütçesine geleneksel yaklaşımların aşılması, belediyelerin elindeki potansiyel kaynakları ve sermaye varlıklarının yaratıcı ve eleştirisel biçimde yeniden değerlendirilmesi ortaya çıkmaktadır.

 İlçelere yapılan yatırımlara paralel olarak kentsel gelişime destek sağlanma ağlısı güçlenmelidir.  

İlçe halkının yerel yönetime sahip çıkmasının ve etkin bir biçimde yönetime katılmasının sağlanması da temel bir istek olmalıdır.

Yerel yönetimde katılımcı ve halka dönük bir yönetim anlayışının geliştirilmesi aynı zamanda ilçe halkının yerel yönetim üzerindeki denetimini güçlendirir.

Belediyelerde mali yönetimin uygulanması ve kurumlaştırılması için; gelir ve gider kaynakların dürüst ve yasal biçimde kullanılmasının sağlamasını takip etme görevi ilçe halkı içtin olmazsa, olmazıdır...

Yerel yönetimlerde başarılı bir mali yönetim organizasyonu ancak şeffaf ve halkın bilgisine paralel olarak etkili bir denetim sisteminin kurulması ile kendini gösterebilmelidir.

Belediyelerde Mali yönetim kavramının kurumsal değerlere bağlı, halka yönelik, geleceği programlayan yenilikçi, dinamik, esnek ve gerçekçi bir yönetim anlayışının gelişmesinde ve yerleşmesinde çok önemli fonksiyonlara sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Belediyelerin mali kaynaklarının şeffaf bilinir ve yasal karelere oturmuş olması ve bu kaynakların kenttin gelişmesine paralel olarak plan, program ve proje çerçeveleri doğrultusunda harcama kalemlerinde saydam ve berrak bir şekilde sunulması yerel yöneticilere duyulan güveni kat be kat artırmaktadır...

Böyle bir yönetim anlayışı, ilçelerin yatırım, değişim, sosyal, kültürel, toplumsal,ekonomik ve çağdaş gelişimlerinde çıta yükseltebilmektedir..

Sonuç itibariyle;

Kazanan yerel yöneticiler ve bölge halkı olmaktadır...

Akis halde...

Kaybeden İlçe halkı ve yerel yöneticiler olmakta ve bölge halkı kalkınma ve çağdaşlaşma evresinin 20-30 yıl gerisinde kalmaya mahkûmdur...

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi