Çocuk ve Oyun


Bu makale 2017-05-30 14:56:55 eklenmiş ve 490 kez görüntülenmiştir.

Merhabalar,
Bu hafta kısaca çocuğun oyun ile olan ilişkisinden bahsedeceğim.
Oyun;Çocukların bilişsel,psikolojik ve sosyal gelişimine katkı sağlayan önemli bir araçtır.Yetenek,ilgi,tutum ve zeka gibi alanları olumlu yönde etkiler.Bununla birlikte, çocuğun  sosyal çevreye adapte olma sürecine katkıda bulunur.Psikolojik açıdan değerlendirildiğinde ise çocuğun ruhsal olarak rahatlamasını sağlar.
Peki çocuklar niçin saatlerce oyun oynarlar?Fazla ortalıkta dolanmamak adına mı,yoksa anneleri kızmasın diye mi köşelerine çekilip oyun oynamayı tercih ederler?Her birinin muhtemel cevabı 'hayır' olacaktır.Nasıl ki biz insanlar için yemek,içmek,uyumak gibi ihtiyaçlar var ise çocuklar için de oyun psikolojik bir ihtiyaçtır.Çocuğun ruh dünyasının rahatlaması için bu ihtiyacın kaliteli bir şekilde doyurulması gerekir.
Annesinin fena azarladığı bir çocuğu düşünelim, biraz ağladıktan sonra muhtemelen çocuğu,oyuncaklarının başında oyun alemine dalmış olarak göreceğizdir.
Çocuklar hastalandığında durgunlaşıp,sessizleşirler.Gözleri biraz açılmaya başlasın, oyun oynamak için hızla oyuncaklarının yanına giderler.
Anne veya babasının ölümüne şahit olan bir çocuk, saatler sonra oyuncakları ile vakit geçirmeye başlayacaktır.Diğer örneklerde de görüldüğü üzere dünyalarında ne değişirse değişsin, oyun dünyalarında fazla bir değişim olmadığını gözlemleriz.Zira çocuk iç dünyaya açılan kapısını asla kapatmak istemez,Çünkü oyun; çocuğun kaygısını azaltmak,sosyal gelişimini sürdürmek ve dünyasına farklı bir pencere açmak gibi kazanımlar verir.
Oyun oynayan çocuk sakinleşir.Agresifliğini oyun sayesinde biraz daha baskılayabilir.
Oyun rahatlatır.
Oyun öğretir.
Oyun gelişimin en iyi arkadaşlarından biridir.
Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmek adına onunla 'mış gibi' oyunları oynayabilirsiniz.Hadi bakalım sevinen bir kurbağaymış gibi yapalım,hadi üzgün bir kediymiş gibi yapalım,şimdi de şaşırmış bir fare olalım..'Mış gibi' oyunları çocuğunuzun hem duygu gelişimini destekleyecektir hem de hayal dünyasına renk katıp yaratıcılığını arttıracaktır.
Eski oyunlardan birisi olan 'evde eşya bulma' oyunu ile çocuğunuzun görsel dikkatini geliştirmeye yönelik etkinlik yapmış olursunuz,Ben şimdi bu odada bir şey görüyorum,gördüğüm şey kırmızı renkli,tahtadan yapılmış ve yerde duruyor,şeklinde ipucu verip,çocuğunuzun o eşyayı bulmasını sağlayabilirsiniz.Çocuğunuzun yaşına göre,kaç tane ipucu vereceğinize siz karar verin.Böylece çocuğunuzla hem kaliteli vakit geçirmiş olacaksınız hem de gelişimine her açıdan katkıda bulunmuş olacaksınız.
Yine görsel dikkat ve hafızayı geliştirmek adına 'hangisi kayboldu' oyunu oynayabilirsiniz.Çocuğunuzla bir masada karşılıklı oturun.Masanın üzerine makas,kalem,toka,kaşık,para,düğme,anahtar,vida,çivi vs gibi malzemeler sıralayın.Sonra çocuğunuzun gözünü kapatmasını isteyin ve masanın üzerindeki bir nesneyi alıp,hangisinin kaybolduğunu sorun.Yaşa göre malzeme sayısı azaltılıp,çoğaltılabilir.
Önemli olan çocukla vakit geçirmek değil,kaliteli vakit geçirmektir ve bunun bir yolu da oyundur.
Çocuklarınıza pahalı oyuncaklar almayın,çocuklarınızla oyun oynayın.
Oyunlu günleriniz olması dileği ile.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi