ANAMUR'UN TARIM TARİHİ (7)


Bu makale 2017-05-30 14:54:59 eklenmiş ve 245 kez görüntülenmiştir.

Anamur muz tarımında  ikinci eşiği 1975-76 yılında muz serasına başlayarak aşmıştır. Üçüncü eşik 2000 yılında muz da doku kültürü ile tanışmakla aşmıştır.Bu kısımlara daha ilerdeki konularda geniş bir şekilde döneceğim.
Anamur 1929 dünya krizi ile muzu tanıdı ve yıllar içinde artarak üretimini  ülke ihtiyacının yarısını karşılayacak seviyeye getirmiştir.Muz ile ilgili Anamur sivil toplum kuruluşları devlet yeterli desdeği verirse , Tüm ülke muz ihtiyacını karşılamaya talibiz demektedirler.
Anamur, 1937 de bir hamle daha yaparak Yerfıstığı ile tanışmıştır. Yer fıstığı üretimi ile birlikte,Anamur da hayvancılığın gelişmesine  de katkı sağlamıştır. Yer fıstığı baklagil bitkisi olduğu için  yaprak ve dal kısmı hayvan yemi olarak çok besleyicidir.
Yer fıstığı nın geliş hikayesi de şöyle: Benim adını taşıdığım Kamil amcam Kalediren köyünden eşekle Heğbe içinde 15-20 kğ yer fıstığı getirir. Şimdiki Ören beldesi Kuzeyyurt mahallesi  Boğaz ağzı mevkiine ekimini yapar.Böylece Anamur a Yer fıtığıda girmiş olur.
Bu arada heğbeden bahsettik . yeni nesil heğbenin ne olduğunu bilmezler sırası gelmişken  heğbenin ne olduğunu anlatalım.
HEĞBE : Bilmiyorum mahalli bir isim mi? Yoksa genel olarak her yerde kullanılıyor mu? Ama bizim bölgemizde hala Heğbe olarak bu kap kullanılmaktadır Daha ziyade keçi kılından veya koyun yününden  dokunan  eni 60-70 santim boyu iki metre kadar bir dokumadan yapılır. İki metre dokunan parçanın her iki ucunda 60- 70 santim katlanarak kenarları dikilir ve dokunan kumaşın her iki ucunda birer torba oluşturulur. Arası boştur ve eşeğe  torbanın biri bir tarafa diğeri bir tarafa gelecek şekilde atılarak kullanılır. Böylece eşek üzerinde denge sağlanmış olur.Heğbe evlerde başka eşya koymak üzere kap olarak da kullanılır. Çiftçiler  Heğbe ye ekecekleri tohumları koyarak omuzlarına alır ve tarlaya tohum serme işinde de sık kullanmaktadır.
Yer fıstığının Anamur a gelişinden sonra ağır ağır ekim alanları genişler.Yeni bir ürün olması, pazarlama proplemini getirir.  1940 yıllardaki kıtlığın başlaması ile mısır ön plana çıkar . o dönemde alım satımlar para ile değil genellikle değişim le alış verişler olur. Bununla ilgili  Amcamın oğlu Hilmi Kör hasan oğlundan dinlediğim bir olayı aktarayım.
Halası( aynı zamanda benimde halam) Gülnar müftüsü ile evli , Anamur da olduğu gibi Gülnar dada kıtlık var . Gülnar daki halk müftüye , açlıktan öleceğiz bize yem yiyecek temin edecek bir yol göster diye   dert yanarlar . O dönemde Anamur Gülnar a göre daha varlıklı. Müftü bu kişileri Anamur a hanımının akrabalarına gönderir . Gidin size onlar mısır temin ederler der.  Amcamın ambarında müsafir lere vercek kadar  mısırı yoktur.Fakat ambarda yer fıstığı var .Fıstığın alıcısı yok. Amcam ve babam  gelen misafirler için arayışa girerler. Ailemiz Orta Köyde oturuyor.O dönemde en fazla tarlası olan Aksekili Doktor hayrettin bey de yeterli mısır olduğunu duyarlar,Fakat alacak para yok.  Doktor beye Paramız yok ama ambarda fıtığımız var . mısırla fıstık değişelim diye teklif ederler. Doktor Bunun üzerine fıstığın piyasası olup olmadığını araştırır , ve teklifi kabul eder. Fıstıkla  Mısırı değişir. Amcam ve babam misafirlerin işini görür. Böylece Anamur fıstığı pazarla tanışır. Fıstık Anamur da 1980 yıllara kadar hükümdarlığını sürdürür. 1980 den sonra muz üretiminin artması, 1990 lı yıllarda çileğin başlaması Fıtık üretimini tamamen bitirir . Bir müddet hayvan üreticileri sadece  yaprak ve saplarını hayvan yemi olarak  kullanmak için üretirler. Şimdilerde sadece Anamur yerel pazarında taze ve harçlamalık için üretilmektedir. Yer fıstığına tekrar döneceğiz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi