ANAMUR’UN TARIM TARİHİ (4)


Bu makale 2017-05-12 15:32:29 eklenmiş ve 313 kez görüntülenmiştir.

Gerek sulama suyunun sınırlı olması gerekse ovanın tamamı işlenemez nitelikte olması nedeni ile ova şimdiki gibi tamamı ekilip dikilemiyordu.  Ovanın işlenemez olduğunu ovanın çeşitli yerlerine konan semnt isimlerinden anlamaktayız. Bunlardan Ortaköy altında Göl yeri İskele mevkiinde Domuz ormanı mevkii , Şimdiki Antalya yolu altında  Ömer böğedi , Yalı evlerinde Yarlağan Top sahasının olduğu yere ılgın gibi İsimler verilmiş ki buralar işlenmez terkedilmiş  yerler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Anamur ovasının tamamının tarımsal üretime geçişi 1967 şimdiki sulama kanalının hizmete girmesinden sonra olmuştur . 1950 li yıllarda Anamur a da Tarımsal makinelerin girmesi ile  Ovanın ekim alanında belli bir genişleme olsa da esas kapsamlı artış Sulama kanalının gelmesi ile olmuştur.
 Anamur ovasının sulama kanalı 1967 yılında toprak kanaldan beton kanala geçmiştir. Hem daha fazla suyun gelmesi hem de daha geniş alanların sulanması sağlanmıştır. Ama Bu sulama suyunu  maalesef  yine Anamur Gelişen sulama tekniklerine uygun sulama şebekesine uyarlamayı sağlayamamış . Daha zahmetli , masraflı ve tehlikeli taban suyunu kullanmayı tercih etmiştir.
Anamur  , 1990 lı yılların başında   dünyada uygulanan modern sulama tekniklerini sulamada kullanmaya başlamıştır. Mevcut sulama şebekesini modern  sulamaya uyarlamayı tercih etmeyip , yanlış tercih yaparak taban suyunu tercih etmiştir Şimdi ise bu yanlış tercihin sonucu olarak Ova tuzlanma tehlikesi ile karşı karşıyadır.  Neyse ki yeni bir ışık doğmuştur, Anamur ala köprüden Kıbrıs a gidecek su ile birlikte Anamur unda , tarımsal suyunun  kapalı devre sulamaya dönüşeceği kararı alınmıştır.
Anamur tarımı 1929 Amerika da başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan dünya krizinden sonra çeşitlenmeye başlıyor.
Anamur ovasında o yıllarda baş ürün mısır ve susam . Mısır  tarımı içinde yan ürün olarak Maş , ak fasulye, böğrülce fasulye yetiştirilmektedir.
Maş ,böğrülce fasulye mısır , yerli halkın kendi ihtiyacı için , tabi bu halk içinde çevre köylerde dahil. Susam ve fasulye, ayda bir gelen gemilerle dış pazarlara gidiyor. Karşılığında tekstil ve bakkaliye geliyor. Tabi o dönemde  Muz ve Yer fıstığı yok.
Maş ;Maş, şimdilerde tarımı yapılmıyor . Sanırım o dönem de de Anamur dışında üretilmiyordu. Orta yaş gurubu ve üstü yaşlar,  Maşı ve maş çorbasını bilir. Bizler  Maş çorbası ile büyüdük. Maş; bir baklagil bitkisi mercimek iriliğinde . Mercimek gibi yassı değil. Daha ziyade fiğ bitkisine benzer. Baklagil bitkisi olduğu için fasulye gibi besleyicidir.
Anamur un o yıllar ulaşımı sadece denizle sağlanıyor. O da ayda bir gelen gemi ile olmakta.  Gemilerin de iskeleye yanaşma şansı yok çunkü iskelenin büyüklüğü müsait değil. İskele ile gemi arası ulaşım , kayıklarla sağlanmakta.
1929 da Amerika da başlayıp dünyayı saran kriz Anamur u da etkilemiş, Gemiler gelip gitmez olmuşlar. O dönemin tüccarlarından  Şal baş Bakı efendi  Krize elinde yüklü bir malla yakalanır.Tonlarca susam ve fasulye ile.O dönemde şimdiki gibi depolama tekniği ve ilaçlama olmadığı için,Şal baş Bakı efendinin elindeki mallar kurtlanır ve dökülür. Yine o dönem Tarla ve ev gibi gayri menkuller alınıp satılmaz. Şal baş Bakı efendi çaresiz kalır ve arayışa girer. İşte bu arayış Anamur a muz u kazandırır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi