PSİKOLOG KİMDİR?


Bu makale 2017-05-12 12:16:53 eklenmiş ve 757 kez görüntülenmiştir.

Bu hafta sizlere biraz psikolojiden,çalışma alanlarından ve işlevlerinden bahsetmek istiyorum.Ben de 4 yıllık İngilizce-Psikoloji mezunuyum.Mezun olduğum süreden bu yana mesleki anlamda sahada aktif olarak çalışıyorum. Ayrıca;Psikoterapi eğitimleri ve seminerlerine katılmaya da devam ediyorum.

Bilişsel Varoluşçu Psikoterapi,Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi,Kısa süreli çözüm odaklı terapi ve çocuk test-değerlendirme gibi bir çok eğitimler aldım.2017 ocak ayından itibaren kendi psikolojik danışmanlık merkezimde özellikle çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite alanında 'işitsel algı cihazı' ile seanslar yapmaktayım.

Psikoloji yüzlerce yıllık bilimsel bir geçmişe ev sahipliği yapar.İnsan ve hayvan davranışlarını bilişsel süreçler ile birlikte ele alıp inceleyen bilim dalı olarak tanımlayabiliriz.Günümüzde insanlar ihtiyaçları olsun olmasın,psikoloji alanına ilgi ve merak duyar hale gelmiştir.Fakat insanlar psikoloji ve işlevleri hakkında yeterince bilinçlendirilmemiştir.Toplumumuz tarafından, psikolojinin içeriğinde neler barındırdığını ve psikoloji bölümlerinden mezun olan psikologların ne yaptıkları halâ gerçek anlamıyla bilinmemektedir.

Peki kimdir bu psikologlar,nasıl psikolog olurlar ve neler yaparlar?

Öncelikle üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültelerinden 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olan tüm bireyler psikolog ünvanını alır.

Gelişim psikolojisi,klinik psikoloji,endüstriyel psikoloji,adli psikoloji gibi bir çok çalışma alanı vardır.

Hayat siyahı ve beyazı içinde barındırır.Doğrunun olduğu yerlerde yanlışlar da vardır.İnsan her zaman mutlu olamadığı gibi bazen mutsuzlukta ona eşlik eder,başarının olduğu her yerin arka planında aslında bir çok başarısızlık hikayesi olmuştur.Demem o ki,insanoğlunun inişli çıkışlı bir ruh dünyası vardır.Yaşamın karşımıza çıkardığı zorluklarda,bazen tek başına işin içinden çıkamayabiliriz ve bir profesyonelden yardım almak gerekebilir.Fakat toplumda 'deli doktoru' olarak tanımlanmış yanlış bir olgu üzerine insanlar psikoloğa gitmekten ve psikolojik destek almaktan çekinir ve utanır hale gelmiştir.

Bu olgu psikologlara ve çalışma alanlarına yanlış atıflarda bulunmuştur.

Psikolojik destek alan bireylere 'hasta' veya 'müşteri' gibi adlandırmalar kesinlikle yapılmaz,destek alan bireyler 'danışan' olarak adlandırılır.

Bir başka yanlış yaklaşım;Eğer psikoloğa gittiğim duyulursa kınanırım algısıdır.Bilime verilen önemle birlikte bilimselliğin daha çok geliştiği içinde bulunduğumuz yüzyılda insanın kendi ruh sağlığı için daha makul,faydalı ve ılımlı yenilikler yapması son derece normaldir.Psikolojik destekte 'gizlilik' esastır.Danışanın kişisel bilgileri ve seans içeriği asla 3.kişiler tarafından paylaşılmaz.Bu bakımdan bireyler gönül rahatlığı ile psikologlarına güvenebilirler.

Bir diğer yanlış ise;Sorunlarımı ve sıkıntılarımı psikoloğa anlatacağıma arkadaşıma anlatırım,neticede ikisi de dinliyor algısıdır.Bir profesyonelden psikolojik destek almak ile hiç bir bilimselliğe dayanmayan bir arkadaş veya komşu dertleşmesi aynı kefeye sahip değildir.Biz psikologlar olarak bireyleri bu konuda daha hassas ve dikkatli olmaya davet ediyoruz.

En çok karıştırılan durumlardan biriside,Psikiyatrist ve psikolog ayrımıdır.Psikiyatristler tıp fakültesi mezunlarıdır ve ilaç yazabilirler fakat psikologların ilaç yazma yetisi yoktur.Yine aynı şekilde psikiyatristlerin klinik olarak tanı koyma yetkisi var iken,psikologların tanı koyma yetkisi yoktur.

Halk arasında yanlış yorumlanan daha bir çok durum vardır.Bir psikoloğa gidersem beni ne bekler,Psikolog bir bakışta içimden geçenleri veya beni analiz eder mi?Sihirli değneği ile bana dokunup beni tamamen değiştirir mi?Acaba beni yargılar mı veya yadırgar mı?Bana bol bol nasihat mı verir?

Davranışlarımı değiştirmek için beni zorlar mı? gibi akılları meşgul eden bir çok yanlış soru vardır.

Fakat bilinenin aksine,Psikologlar tek bakışta kişilik analizleri yapamazlar ve bunun için bir çok bilimsel test ve değerlendirme teknikleri gereklidir.Psikologların tek dokunuşta değiştiren sihirli değnekleri yoktur ve danışan istemediği sürece bilişsel ya da davranışsal değişim söz konusu olamaz.Psikologlar her bireyin biricik ve özel olduğunu düşünürler ve buna dayanarak asla eleştirme,yadırgama,nasihat verme gibi durumları olmaz.Aksine psikolog ve danışan karşılıklı paslaşarak seanslarını devam ettirirler ve her zaman saygı ve empati söz konusudur.Psikologlar;Danışanın zorlandığı ve sıkıntı yaşadığı durumla alakalı farklı bakış açıları geliştirmek,farklı seçenekler sunmak ve problemin farkındalığı arttırmak gibi çeşitli amaçlar edinir.Bir nevi bardağın dolu tarafından da bakabilme becerisini kazandırmayı hedefler.Madalyonun bir de diğer tarafı olabileceğini vurgular.Tüm bunlar gerçekleşirken asla zorlama söz konusu değildir.

 Psikolojik destek almak asla bir acizlik olarak görülmemeli aksine hayatta kendimize verdiğimiz ufak bir ödül olarak görülmelidir.Sorunlarımızı ne kadar çok görmezden gelirsek ve yok sayarsak,ne kadar çok saklayıp içimize atarsak,geri dönüşü bir o kadar hızlı ve hasarlı olacaktır.

Baş edemediğiniz sorunlarınız var ise,çekinmeden bir profesyonelden yardım alıp sıkıntılarınıza veda etmeniz dileği ile.

İçinizdeki taşları döküp,benliğinizi ve ruhunuzu  hafifletin.

Mutlu günleriniz olsun.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi