ANAMUR’UN TARIM TARİHİ (3)


Bu makale 2017-05-08 12:03:22 eklenmiş ve 348 kez görüntülenmiştir.

Ovayı ekip biçmek için getirilen Rum aileler ,O zamanki adı(hala büyükler tarafından söylenir.) çorak olan şimdiki şehir merkezine yerleştirilir. Rum aileler kendilerine sazdan evler (Evcikler) yaparlar ve Anamur ovasını ekip dikmeye başlarlar.o zamanın Osmanlı idaresine de  vergilerini harfiyen öderler. O dönemin beyinden  kalıcı evler yapmayı talep ederler ,Fakat bey müsaade etmez. Aradan zaman geçer . Yaptıkları saz evcikleri daha büyüterek içine gizlice taştan kalıcı evler yaparlar. Evler bittikten sonra da saz evleri yıkarak taş evler ortaya çıkar. O zamanın beyi Rum çiftçilerin iyi halini göz önünde tutarak evleri yıktırmaz . Kalıcı olarak yaptıkları evlere müsaade eder.(Kaynak O.Korkmaz Karamanoğlu Anamur da Dinlence)
Rum üreticiler ovada Mısır,Susam Mısır içinde Böğrülce fasülye ve maş (Maş bir baklagil bitkisi Anamur da o dönemde Maş çorbası meşhurdu) üretiyorlardı.
Rumlar Cumhuriyet dönemine kadar Anamur da varlıklarını ve ovayı ekip dikmeyi sürdürmüşlerdir.
Cumhuriyet döneminde  mübadele (Karşılıklı değişim) başlar Rum aileler geldikleri yerlere geri gönderilir . Oralarda yaşayan Türk ailelerde buralara yerleştirilir. Anamur da Kıbrıslılar ve Giritliler diye anılan aileler vardır.  İşte o dönemdeki mübadelenin sonuçları.
 Anamur da mübadele işlemleri başlar, kıraç hendeğinden gelen suyun yönetimi (Civan) bir Rum keyasının elindedir. Rum keyası Atatürk beni göndermez der. Niçin diye soranlara Ben gidersem o bendi kimse kuramaz der. Ama Rum keyası gönderilir Bent yine kurulur.(Kaynak rahmetli babam Dedekeya Nur içinde yatsın)
1967 ye kadar bent ve kıraç hendeği,  civan yönetiminde  Anamur ovası sulamasına hizmet vermiştir.  Çarıklar yakasında aynı yöntemle 1967 yılına kadar sulanmıştır.
Kıraç hendeğinin dışında ovanın sulanmasına  sadece kendi kaynaklarının kenarlarında sınırlı kalmak üzere  Taş körü suyu , Ortaköy de Değirmen dere suyu Ova başında sultan suyu ,Köprü başın da  Ayvasıl suyu katkı sağlamıştır. Anamur merkezde de ufak da olsa Çavuş pınarı Muşurup suyu Hacı abıt suyu gibi ufak çapta su kaynakları varsa da bu sular ovaya inmemiştir . Sadece Anamur içi çevlik tabir ettiğimiz küçük bahçeleri sulamıştır.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi