ANAMUR’UN TARIM TARİHİ (1)


Bu makale 2017-04-18 13:08:29 eklenmiş ve 451 kez görüntülenmiştir.

Jaret Diamont; “TÜFEK MİKROP ÇELİK”  isimli eserinin 177. sayfasında Anamur’u gümüş hilal haritasının içine almaktadır. (Mezopotamya: Fırat, Dicle, Doğu Akdeniz, Suriye, Güneydoğu Anadolu)Gümüş Hilal; bundan 13 000 yıl önce insanlığın avcı yiyecek toplayıcılığından toprağa yerleştiği ilk yerdir. Anamur’un bu harita içerisinde olması, Anamur’unda insanlığın ilk yerleştiği yerlerden biri olduğunu göstermektedir. Anamur’un iklimsel özelliğinden dolayı, konargöçerliğini halen sürdürmektedir. Yazları yaylalara, kışları Anamur merkez ve köylere taşınır. Konargöçerlik hala devam ettiği için, çocukluğumuzda eşek, at ve develerle göçülürdü. Göçlerde her aile aklına estiği zaman değil, köy veya mahalle birlikte göçer konduğu yerde birlikte olur, varacağı yere de birlikte varırdı. O yolculuktaki curcunayı düşünebiliyor musunuz?
Anamur’un Türkleşmesi karaman oğulları zamanında olur. (Anamur ütühen-roma Fikret Kutlay s.10) Anamur a 1640-1740 arası yeni oymaklar  yerleşmesi ile  mevcut dirlik düzeni sağlayamayan  o dönemin beyleri Sunullah ve Abdullah beylerin yerine o dönemin Osmanlı Yönetimi Karamandan  ŞIH ALİ SEMERKANDİ torunu TOPAK ALİ BEY i gönderir. Anamur; Cumhuriyet dönemine kadar Topak Ali bey ve varisleri tarafından yönetilir. (Fikret Kutlay Anamur ütühen-roma s.11)  O. Korkmaz Karamanoğlu; Anamur’da Dinlence adlı eserin 141 ci sayfasında  Zeyne’den ilk gelen beyin Mustafa bey olduğunu yazmaktadır.
O. Kormaz Karamanoğlu Anamur’da Dinlence adlı eserinin 140 cı sayfasında beyliğin kuruluşunu şöyle anlatmaktadır:
Beyliğin kuruluşu:
Anamur da çobanlık ve göçebecilik kargaşası sürüp giderken Devletin de özendirmesi, hatta zorlaması ile Nasreddin ve Ortaköy bölgelerinde  Dağlaroğlu, Nasreddinli, İmirli, Ucarlı ve Ortaköylü aşiretleri Ali çavuş adında zengin ve yetenekli bir kişinin  liderliğinde birleşip, kışlıklarında yerleşmiş tarım topluluğu kurmuşlar ve adına beylik dedikleri bir yönetim biçimi, bir düzen başlatmışlardır.   Zeyne’den gelen Mustafa Bey daha önce burada düzen kuran Ayan Ali Çavuş’tan beyliği devralmıştır.  Ayan Ali Çavuş öldükten sonra Mustafa Bey, Ali Çavuş’un genç eşi ile evlendirilir. Daha sonra Ali Çavuş’un varlığı bölünmesin diye, Ali Çavuş’un yaşlı eşi de, ikinci eş olarak Mustafa Bey’e verirler. Ve Mustafa Bey iyi bir varlığa kavuşur. Mustafa Bey’den sonra Topak Ali Bey ve İkinci Mustafa Bey beyliğin başına gelerek Cumhuriyete kadar beyliği sürdürürler.

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi