ANAMUR’UN TARIM TARİHİ


Bu makale 2017-04-18 10:23:58 eklenmiş ve 944 kez görüntülenmiştir.

ZİRAAT MÜHENDESİ KAMİL KÖRHASANOĞLU ANAMUR’UN TARIM TARİHİNİ KALEME ALDU. BU YAZI DİZİSİ ANAMUR TARIMININ GEÇMİŞİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARACAK.

 

YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ 

10 MART  1948 de Anamur Orta köy de bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdum. İlk okulu dördüncü sınıf dahil  orta köyde, beşinci sınıfı Anamur merkez Kıbrıs ilk okulunda okudum. Orta okulu, Anamur orta okulu ,Liseyi Ankara yıldırım Beyazıt lisesinde okuduktan sonra Bir yıl Ankara üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi fiziki coğrafya bölümünde okudum. orayı bırakarak Erzurum Atatürk üniversitesi ziraat fakültesine geçmiş ve oradan 1973 yılı Ziraat yüksek mühendisi olarak mezun oldum. Tarım bakanlığından burs karşılığı sekiz  yıl mecburi hizmetim olmasına rağmen Mecburi hizmet bedelini ödeyerek aynı yıl Anamur da Zirai ilaç ve sera kontrol mühendisliği unvanı altında serbest çalışmaya başladım.Anamur da ilk damlama sulama sistemlerini  yeni Sera alet ve ekipmanların gelişini sağladım. Doku kültürü muz fidesi, çilekçiliğin gelişmesi , Anamur Kara dut unun gelişmesi, Anamur da marketçiliğin ve şirketleşmenin öcülüğünü yaptım.

Tarımsal hizmetlerin yanında Anamur da bulunan aşağıdaki  sivil toplum örgütlerinde de   ayrı ayrı görevlerde bulundum.

1978-1991 yılları arası  kesintisiz Esnaf odası başkanlığı

1978- 1980 arası Ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu üyeliği

1977-1980 arası Belediye meclis üyeliği ve bir yıl Belediye başkan vekili.

1978- 1985 arası esnaf kefalet kooparatifi murahhas  azalığı

1978- 1991 arası sanayi sitesi yapı koopartifi başkanlığı ( koop. Kuruluşundan  anahtar teslimine kadar sürekli)

1980 -1985 arası halk eğitim dernek başkanlığı

1990 1995 arası Anamur Anadolu lisesi yaptırma ve yaşatma derneği yönetim kurulu üyeliği

1994 Anamur belediye başkanlığına aday olmuş.2000 yıllarında Anamur Anadolu lisesi ve Mersin üniversitesi Anamur yüksek okulu yaptırma ve yaşatma derneğinde bulunmuş, Anamur yüksek okulunun temel atmasını sağladım. evli ve iki kız bir erkek olmak üzere üç çocuğum var.

 

 ÖNSÖZ

Anamur tarım tarihi hakkında şimdiye kadar herhangi bir eser yayınlanmamıştır. Yayınlanan eserler makale şeklinde bölük pörçük kalmıştır. İstedim ki derli toplu bir Anamur tarım tarihi olsun.
Son elli-altmış yılda tüm alanlarda ve tarımda baş döndürücü bir hızla değişim yaşanmaktadır. Anlatılanlarla şu andaki yaşam arasın da sanki zaman olarak dört beş asır geçmiş gibi. Bazen ben ilk çocukluk yıllarımdaki kendi yaşamımla şimdiki yaşamımı uyarlamakta zorluk çekiyorum. Babam okuma yazmayı Ali okulunda (askerde) öğrenmiş ben onun oğlu olarak üniversiteyi bitirmişim. Bundan yetmiş yıl önce Anamur da ortaokul yoktu. Şimdi üniversiteden bahsediyoruz. Anamur’un üniversiteler şehri olmasını gönlümüzden geçiriyoruz. Tarımda da aynı ilkellikten birden modern tarıma geçiş olmuştur. Anamur tarımında 1950 yılında bir çağdan diğer çağa geçiş olmuştur. Anamur coğrafi yapı ve iklim çeşitliliğine sahip bir bölgedir. Anamur tarımından bahsederken sanki çok büyük bir ülkenin tarımından bahsedercesine, çok sayıda bir ürün çeşitliliği karşımıza çıkar. Anamur’da yetişen ürünler ve Anamur sebze ve meyve pazarlarındaki ürün çeşitliğinden bahsederken sanki abartılmış gibi algılanır. Bilindiği gibi Akdeniz iklimi dünyada özellik arz eden bir iklimdir. Yeryüzünde en çok bitki çeşidi barındıran bir bölgedir. Anamur Akdeniz iklimi içinde özel bir iklime sahiptir. İşte tüm bu pozitif veriler Anamur ve Anamur’da yetişen bitkileri özel kılar. Kitabın birinci bölümünde de görüleceği gibi Anamur insanların ilk toprağa yerleştiği Gümüş Hilal sınırları içindedir.

Anamur da makineli tarım 1950lili yıllarda başlamıştır. Bende 1948 doğumluyum ve ziraat tahsili yaptım. Ayrıca Ortaköy nüfusuna kayıtlı bir çiftçi ailesinin çocuğuyum. 1955 -1960 yıllarını iyi hatırlıyorum. 1973 yılında üniversiteden mezun olduktan sonrada Anamur’da serbest olarak işe başladım. Bütün bunların sonunda böyle bir eserin yazılmasını kendimde borç bildim.
Kitabın içeriğinde 1950 öncesini ve 1950 sonrası ayrı ayrı de-ğerlendirilmiştir. 1950 öncesi şimdiye kadar yayınlanmış eserlerden ve büyüklerin ağızdan dinlenen bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. 1950 den sonrası bir tarımcı ve üretici olarak bizzat içinde yaşadığım olayların bütünüdür.
Kitabın ismi Anamur tarım tarihi, Anamur’da yetişen tüm ürünlerin üretilmesi ve Anamur’a geliş hikâyeleri anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca üretilen ürünlerin Anamur mutfağındaki fonksiyonları ve Anamur ekonomisine katkısı ne ölçüde olmuştur? Mümkün mertebe anlatılmaya çalışılmıştır.
Üretilen hayvansal ve bitkisel ürünlerin gelişi, yetiştirilmesi, toplum yaşamına ve yerleşimine etkileri göz önüne alınarak bunlarla ilgili değişimleri hikâyemsi bir dille anlatılmaya çalışılmıştır. Eserin Anamur tarımına, yeni nesle ve tüm üreticilere faydalı olması en büyük dileğimdir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi