MHP’DE HAVA PUSLU


Bu makale 2016-08-01 10:33:09 eklenmiş ve 722 kez görüntülenmiştir.
Zümrüt Cömertler

MHP’de ilk defa olarak Bahçeli, bu denli yoğun eleştiriliyordu ki, eleştirenlerin ağızlarına genel merkez tarafından adeta adeta bant çekildi.
Biat kültürünün fazlaca yaşandığı MHP içinde, çatlak seslerin çıkmasına tahammül gösteremeyen Genel Başkan Bahçeli ve koltuk sevdası içindeki bazı Genel Merkez yöneticilerinin hırsları mantıklarının önüne geçti ve MHP’de yeniliğe   kapıları  kapattılar..
Tartışılmaz bir devlet adamı olan Bahçeli’nin yanlış kararlar alması için adeta çaba gösteren, MHP’nin üst aklının, rahmetli Alparslan Türkeş dönemindeki Ülkücülüğün, Ülküdaşlığın yerine çıkardaşlık ilişkilerinin aldığını söylemek yanlış olmaz.
MHP İlkelerini anayasa olarak görenler genelde olduğu gibi yerelde de tartışmayı açanları kapı dışarı etmek için aylar öncesinden düğmeye bastılar.
Günden güne kan kaybeden MHP kurmayları, şimdi partiyi seçimlere güçlü ve bütün olarak götürememe kaygısını taşıyorlar…
MHP Genel Başkanı Bahçeli, İl ve ilçe yönetimlerinin belirlediği ve kongre delegeleri isyan bayrağını başarısızlığa karşı açtıklarını görmezden gelmemelidir.
Parti’de değişim isteyenlerle Genel merkezcilerin inatlaşmasının  MHP’yi daha da güçsüz kılacağını  aklıselim Ülkücüler  kabul  etmekteler..
Partide   değişim isteyen birçok il ve ilçe  yönetimini   fes ederek kılıçları daha keskinleştirmek, gerçek manada  yaşamlarının  büyük bir bölümünü  MHP’ye vermiş insanları  üzmüştür..
Anamur’a gelecek olursak, Ülkü Ocaklarında yetişmiş,  teşkilatçılığı özümsemiş ve partisine maddi manevi destek olmuş ilçe başkanlarından Ramazan Yalçın, Belediye Başkan A.Adaylığına müracaat etmesi sebebiyle ilçe başkanlığından istifa etmiş, yönetimde Adnan Gübbük’ü  ilçe başkanı olarak  seçmişti..
O dönemde, fotograf karelerine gülen yüzleri yansısa da, Ramazan Yalçın ile yıldızları bir türlü uyuşmayan MHP’li Belediye Başkanı Mehmet Türe,  o ekipten  biri ile çalışmayı tercih etmedi..
Ve…

Başkan  Türe’nin,o  kadar güne parti çalışmalarında görülmeyen,  bir ismi ,resmi açıklama yapılmadan MHP ilçe başkanının kim olacağı mesajını verdiğini görmüştük..
İşte o tarihlerde  Belediye Başkanına  yakın olan  isimler dışındakiler “nerden  çıktı  bu adam”  diyerek, Ülkü Ocaklarından yetişmiş , partisi için bedel ödemiş , insanların birçoğu  da  partilerine  adete  küstüler..
Şimdi tarih tekerrür etti…

Genel Merkez  ilçe başkan ve yöneticilerini  görevden aldı..
Bu aşamada  Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin de yapacağı  bir şey kalmadı.. .

Çünkü  Başkan Türe,Meral Akşener’den  yana tavır koydu ve  gazetelere de  şu demeci verdi..
“Genel Başkanım Sayın Dr.Devlet Bahçeli’ye karşı değilim. Ancak geldiğimiz noktada partimizde köklü bir değişimden yanayım. Dr. Bahçeli bizim her zaman Genel Başkanımız olarak gönlüğümüzdeki yerini koruyacaktır.”  Dese de  kendisiyle  birlikte  Akşener’e destek veren  İlçe yönetiminin görevden alınmasını engelleyemedi..
Şimdi MHP’liler, Ülkü Ocakları Başkanı Erkan Özateş’e emanet edilen Partilerine bir an önce ilçe yönetiminin atanmasını bekliyor…
Teşkilatlardan  sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şevkat  Çetin’in,  Bahçeli’nin  ısrarla  Ramazan Yalçın’ı istediğini söyleyerek, partiyi  kendisine teslim etmek  istediğini söylese de,
2014 Yerel seçimlerinde MHP Genel Başkanı Bahçeli ile birebir konuşma yapan ve Anamur’un adayı sensin demesine rağmen,Genel  Başkanından  kazık yiyen  Yalçın’ında  bu talebe  olumlu bakmadığını da biliyoruz..
Diğer tarafta  yenilikçi kanadın önemli  isimlerinden Prof. Dr. Ümit Özdağ’a  yakın  olan  Ali Yücelen’in de   Anamur  teşkilatını İbrahim Kayhan’a teslim edilmesi  için  çalışma içinde  olduğunu  da..
Yenilikçi  kanada  yakın durmayan mümkün olduğunca  Devlet Bahçeli’nin  yanında duran  Hidayet  Kılınç’ın  görüşü sorulduğunda ise  söyleyeceği  isimler arasında  Ramazan Yalçın’ın  ilk sırada  yer alacağını  biliyoruz..
Yalçın  olmaz ise,  Adnan Gübbük ve  Ali Çetin’in  adının  ön palana çıkacağını  düşünüyorum..
Birde Kerim  Akçoru  var..

Akçoru, gönlünden ilçe başkanlığının geçtiğini saklamıyor “Ülkücülükte görev istenmez, görev verilir. Partim ve Ülkücü camia için her türlü göreve hazırım.”  Diyerek  sanki kendisine görev verilmesini bekliyor izlenimi veriyor..
İlçe  Yönetiminin  atanmasıyla ilgili MHP  Mersin İl  Başkan yardımcısı  Mehmet Ali Gökmen,geçen hafta içinde Anamur’a gelerek nabız tuttu ve  Partinin  ileri gelenleriyle  görüş alışverişinde bulundu..
Raporunu  hazırladı  ve gitti..
Gökmen’in Anamur’a gelmesi atamada etkili olur mu  bilmiyorum ama, edindiğim  izlenim  şu..
Yenilikçi  kanattan yana  tavır koyan,Belediye Başkanı Mehmet Türe’yi,partisi  gözden çıkarmış  durumda,bu nedenle başkan Türe'ye yakın bir ismin İlçe Başkanı olmayacağı ihtimali  yüksek..
Yalnız  Türe'ye  değil, Ali  Yücelen ve Hidayet Kılınç'a, biat  etmeyecek  bir ismin ilçe  başkanı  atanma olasılığını da göz ardı  etmemek  gerek..
MHP'nin baraj sorunun  tarışıldığı  şu günlerde...
MHP’yi tanımaz hale getiren, Devlet Bahçeli kendine güveniyorsa, muhalefet adaylarının karşısına çıkar ve  “hodri meydan” demelidir. Kaçamak güreşten kaçınmalıdır.

MHP’de Genel başkanlığı; Meral Akşener veya Sinan Oğan, Ümit Özdağ, ya da bir başkası kazanırsa parti ancak yeni umut verecektir.
Kısaca tüm Türkiye’de olduğu gibi Anamur’da da MHP’nin üzerinde puslu bir hava hâkimdir.

Önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelerden  yenilikçi  kanadın mı,yoksa  Devletçilerin mi  yüzü gülecek  göreceğiz.

Sağlıklı Günlerde,
Sevgiyle Kalın.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi