Coğrafi İşaret Nedir?


Bu makale 2018-11-06 12:23:09 eklenmiş ve 6248 kez görüntülenmiştir.

Anamur’un Gözdesi Coğrafi İşaretli Anamur Muzu

Kendi memleketimizi ve yöresel çeşitliliği oldukça fazla olan Türkiye’yi ilgilendiren çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Coğrafi işaret, temel olarak bir yöresel ürün adını ifade ediyor ve belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu alan, yöre, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaret olarak tanımlanıyor.
Coğrafi işaretler, ürünün tanınmışlığını artırıyor, ürünün kaynaklandığı coğrafi bölgeyi ve ürün kalitesini garanti ediyor, ait oldukları yöreye ekonomik katkı sağlıyor, tüketicileri ve üreticileri koruması açısından önem taşıyor.
Turizm sektöründe dünyada ve ülkemizde önem kazanan yöresel değerleri korumak amacıyla hazırlanan bir yasa ile turistik değeri olan ve kendi yörelerine ekonomik anlamda katkı sağlayacak ürünlere coğrafi işaret yapılmaktadır. Koruma altına alınan ürünler, gıda endüstrisinde en çok talep edilen ürünler olmaktadır. Coğrafi işaret değerlendirmesi yapılan ürünler ile aynı zamanda ülkenin kültürü ve geleneği de değerlendirilmektedir. Coğrafi işaretlere konu olan ürünler yiyecek ve alkollü/alkolsüz içecek gibi tarıma dayalı ürünler olabileceği gibi maden ve el sanatları ürünleri ile sanayi ürünlerinden de oluşabilmektedir.

Türkiye’de coğrafi işaretlerin tescili, Türk Patent Enstitüsü’nce (TPE) yapılmaktadır. Coğrafi işaretler ile ilgili 1995 yılında Türkiye’de 555 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmış. Bugüne kadar 315 ürün coğrafi işaret almış, TPE’de başvuru aşamasında olan 415 ürün var. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tescillenebilecek 2 bin 500 potansiyel ürünün olduğunu vurguluyor.
Türkiye’de, coğrafi işaretler mahreç işareti ve menşe adı olarak iki gruba ayrılmaktadır. Menşe adı ürünün tamamen tanımlanan bölge sınırlarında üretilmiş olmasını gerektirmektedir. Mahreç işareti ise; yöreyle özdeşleşmiş bir ürün olmasını ve üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az birinin bu bölgede üretilmesini gerektirmektedir. Mersin ilinde Menşe Adı alan ürünler Anamur Muzu, Mut Kayısısı, Mut Zeytinyağı, Tarsus Beyaz Üzümü (Topacık), Tarsus Sarıulak Zeytini, Tarsus Yayla Bandırması’dır.
Mersin ilinde mahreç İşareti alan ürünler ise; Mersin Cezeryesi, Mersin Tantuni, Tarsus Humusu ve Tarsus Şalgamı’dır.
En fazla coğrafi işaret alan ilimiz Şanlıurfa’dır.
Dilerim ki hem memleketimizde hem de yurdumuzda tescilli ürünlerin sayısı giderek artar.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop