KARDEŞ KISKANÇLIĞINDA TUTUM ÖNERİLERİ


Bu makale 2018-10-08 12:44:58 eklenmiş ve 3843 kez görüntülenmiştir.

 *Ailelerimiz öncelikle şunu bilmeli ve unutmamalı; kıskançlık DOĞAL bir duygudur. *Çatışmalar genelde çekişmenin iyi yönetilememesi sonucu ortaya çıkar. Anne-babalar için durumu yönetmek oldukça zordur. Buradan konuşması en kolayı.
 *Kardeşler arasındaki sıkıntılarda ileri seviyeye gitmedikçe biz anne babalar olarak çok müdahil olmamalıyız eğer olursak farkında olmadan taraf tutup çıkmaza sokabiliriz durumu.
Zaten kısa süre sonra hiç bir şey olmamış gibi devam edeceklerdir.
*Anne babaların kişisel özellikleri ve ve aralarındaki ilişkinin özelliklerine göre de kardeş sürtüşmeleri artıp azalabilir. Tabi çocukların huyları, mizaç özellikleri de önemlidir.
*Kardeşini kıskanan çocuk suçlanmamalı, kıskançlık duygusunun kötü bir şey olduğu vurgulanmamalı, kıskançlığından dolayı azarlanmamalıdır.
*Kardeşinin olacağı daha bebek doğmadan önce onun anlayacağı dilde anlatılmalı ve yeni gelecek bebeğe hazırlanmalıdır.
* Bebeğin doğacağı zaman ise; bebeğin zayıf ve güçsüz olacağı bebeğin bakıma ihtiyacı olacağı anlatılmalı.
* Yeni kardeşi doğduğunda, çocuğun asla inanmayacağı sözlerden, Örneğin; keşke bu bebek doğmasaydı, seni daha çok seviyoruz, bıktık kardeşinden ya da onun yanında kardeşi sevmeme, bebeği kucağa almama gibi samimiyetsiz davranışlardan uzak durmalıyız. * Büyük çocuğumuza ait eşyalar, onun onayı olmadan kardeşe verilmemeli. *Çocuklardan biri ile ilgilenirken, diğer çocuk kaç yaşında olursa olsun biz ebeveynlere ihtiyacının olduğunu unutmamalıyız.
*Çocuklarda cinsiyet, zeka, güzellik kesinlikle kıyaslanmamalı. *Küçük kardeşin her davranışını hoş görüp, olumsuz davranışların tümünü büyük çocuğa yüklemekten kaçınılmalı. *Çekişmeler artık birbirini hırpalayıcı, yıpratıcı ve zarar verici boyutlara ulaşmışsa mutlaka destek almalıyız....

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop