ANAMUR’DA SADECE BİR LİSEYE SINAVLA GİRİLECEK


Bu makale 2018-04-14 10:44:30 eklenmiş ve 9880 kez görüntülenmiştir.

Öğrencilerle iç içe olmayanlar onların yaşadıkları zorlukları bilemez. Öğrenciler gelecek yıl girecekleri sınavların hazırlıklarına yaz tatilinde başlarlar. Yaz tatillerinden kısarak sınavlara hazırlanırlar. Yüzbinlerce 8.sınıf  öğrencisi yaz tatilini TEOG sınavlarına hazırlanarak geçirdi.Öğrenciler ve aileleri bu iş için zamanlarını ayırdılar,harcama yaptılar.Okullar açılırken TEOG’un kaldırılacağı tartışması yaşandı.5 Kasım 2018’de TEOG kaldırıldı.Yerine nasıl bir sistem getirileceği aylarca tartışıldı.Olan çocuklara ve ailelerine oldu.İyi bir liseye gitmek için nasıl bir sistemin geleceğini belirsizliğinin ve stresini yaşadılar.Bakanlık sadece nitelikli okullar için Liselere Giriş Sınavı (LGS) yapılacağını duyurdu.11 Nisan 2018 günü nitelikli diye adlandırılan okullar açıklandı.Listede 1237 okul var.Her tür okul var.Fakat okul listeleri hazırlanırken çok büyük hata yapıldığını görüyoruz.Bölgemizden örnek verecek olursak.Anamur 'da sadece Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi sınavla öğrenci alacak. Bir ya da iki okul daha olmalıydı. Bozyazı, Gülnar ve Aydınlık' ta sınavla öğrenci alan okul yok. Bu ilçelerdeki öğrencilerin hedefi ne olacak? Tamam sınava karşıyız. Ama bir ilçede en az bir tane sınavla öğrenci alan okul olmalı. 453 puanla öğrenci alan, öğrencilerin girmek için yarıştığı Anamur Anadolu Lisesi bile listede yok.Bu örnekler ülke genelinde çok fazla.
Adrese dayalı kayıtta 5 tercih hakkı çok yetersiz ve boş kalan kontenjanların nasıl doldurulacağı da hâlâ belli değil.Yakın okullara, başarı puanı ve devamsızlığa göre, kayıt yapılacağı için, bu aralar sakın devamsızlık yapmayın ve notlarınızı da olabildiğince yükseltmeye bakın. 
Sevgili öğrenciler,siz iyi olduğunuz sürece, her okul, sizin için en iyi okul olabilir.
İşte bu yüzden, MEB'in yaptıklarını, yapmadıklarını bir kenara bırakıp, siz bundan sonra kendiniz için nasıl bir yol haritası çizmelisiniz, ona odaklanmalısınız.
Sınav yolculuğunuzda hepinize başarılar… 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop