TARIM YAPILAN ARAZİLERİN TOPOĞRAFİK ÖZELLİKLERİ


Bu makale 2018-01-24 11:57:08 eklenmiş ve 1474 kez görüntülenmiştir.

Tarım yapılan arazilerde aynı iklim özelliğindeki çeşitliliği  topoğrafik yapısında da gösterir .
Anamur ovası ,deniz kenarın  kuzeyde ova bitimine kadar aradaki yükseklik farkı 10-15 metre arasındadır.bu bize göstermektedir ki , Anamur ovası düz bir konumdadır.Ovanın dağ eteklerinde bittiği noktalarda  ,dağlara doğru eğim biraz daha artarak devam eder . Böylece ovaya denizden kuzeye doğru baktığınızda, ova dağlara yaslanmış, kendini emniyete almış , bir görünüm sergiler . Ovanın bu konumu, Anamur ovası özel iklimini(mikroklima) oluşturmaktadır
Anamur iç köylerin yerleşim yerleri ile yayla kesimindeki araziler de topoğrafik bakımından çeşitlilik gösterse de genellikle engebeli arazilere sahiptir.Bu bölgeler içinde , vadiler , kısmen düz ovalar ve yamaç araziler mevcuttur. 
Bu kısımlarda tarım genellikle ,dağlardan inip vadileri dolduran ,  molozlu taşlar içeren  topraklarda kuru tarım  yapılmaktadır.  Buralarda , tarımı yapılan ürünler :Arpa, Buğday ve nohut dur. Ovamsı yerlerde genellikle Çarıklar bölgesinde ,kervan alanı ve Akpınar alanı nda son zamanlarda meyve bahçeleri kurulmaya başlamıştır. Buralarda dikilen meyveler Elma ,Ceviz ve kiraz dır.
TARIM YAPLAN ARAZİLERİN  TOPRAK ÖZELLİKLERİ
Tarım yapılan arazilerin toprak özelliklerini de yine üç grupta incelememiz gerekmektedir.
Anamur ovası toprak özelliği
Anamur ovası Esas itibari ile  ,Doğuda Koca çay Batıda Sultan suyu çaylarının getirdiği alivyonlu toprakla oluşmuştur.Yine bu çaylara ek olarak Ovanın batısında yer alan Değirmen deresi de bu çaylara ovanın oluşumunda katkıda bulunmuştur.Anamur ovasının toprak yapısı, son zamanlarda yapılan toprak tahlillerine göre, şu özellikleri göstermektedir.

Ovanın dışında Çayların etkisi altında kalmayan, fakat ova çevresini çevreleyen  dağlardan sel sularının yaptığı erazyonla taşınan topraklarla , oluşan ve ovayı dağ eteklerinde çepeçevre saran ve ovaya göre daha meyilli bir yapıya sahip araziler ,ova toprak yapısından  farklı yapı gösterir.Bu araziler, daha öncede bahsedildiği gibi ovadan daha meyillidir.Ayrıca dağ eteklerinde oluştuğundan ve dağ yamaçları dik olması ve taşınan toprağın yakın mesafede , sel sularınca bırakıldığından  bu topaklar içerisinde iri taşlar ve daha küçük kum. çakılların yanında moloz dediğimiz taşcıklar  içermektedir.Bu topraklar , ova toprağına göre daha sert ve nemsizdir çünkü bu toprakların oluştuğu yerlerde taban suyu ya

çok derindedir veya yoktur.Bu araziler genellikle kıraç araziler olarak sınıflandırılmaktadır.

DAĞ KÖYLERİN YERLEŞİM YERLRİNDE TOPRAK ÖZELLİĞİ

YAYLA VE YÜKSEK YERLERDEKİ TOPRAK ÖZELLİKLERİ

TARIMDA KULLANILAN SUYUN ÖZELLİKLERİ

VE ÇEŞİTLİLİĞİ

Anamur tarımında kullanılan sulama suyu kaynaklarından bahsederken  , en önemli su kaynağının koca çay dan karşılandığından bahsetmiştim . Bu su toros dağlarına yağan karların erimesiyle toplanan ve çay olarak , Anamur ovasının ortasından geçerek denize kavuşmaktadır. Bu çayın suyunu  tarımsal su olarak düşünüldüğünde Ph değeri  biraz yuksek olmasına rağmen son derece tuz içermeyen , kaliteli bir tarımsal sulama suyudur.
Koca çayın dışında , Son zamanlarda önemini kaybetmiş , pınar suları mevcuttur. Bu pınarların sularıda ,Tarımsal sulama suyu olarak düşünüldüğünde, Yine koca çayın suyu karekterini taşımaktadır.yine Buraların suyuda Ph biraz yüksek olsada son derece tuzsuz, tarısal sulamaya elverişlidir.
 Anamur ovasın da en yaygın kullanılan ,Tarımsal sulama suyu, Sondajla çıkartılan yer altı suyudur.   Koca çaydan gelen sulama suyu kanalının , üst kısmında kalan , kıraç arazi diye ,sınıfladırdığımız, genellikle dağ eteklerine yakın arazilerin sulaması için açılan sondajların haricinde açılan ovadaki sondaj kuyularından alınan sulama suyu,ovanın Tarımsal geleceğini tehdit etmektedir.Ova içinden açılan sondajlardan çıkan suyun büyük bir kısmı , şimdilik tarımsal üretime zarar vermeyecek tuzluluk içermektedir. Ancak yer altı suyu devamlı alındıkça, sondaj derinliği de gittikçe artmaktadır . Bu ne demektir? Yer altı suyu gittikçe azalmakta  . Yer altı suyunun azalması,ovanın önünde uzanan Akdeniz den  tuzlu suyun yer altı suyunu beslemesi ihtimalini doğurmaktadır.
Anamur ovasının Tarımsal sulamasında kullanılan , yer altı suyu kullanımı son derece sakıncalıdır.Kaldı ki yukarda bahsettiğimiz  sulama suyundan da kaliteli değil tam aksine sulamada kullanılan ideal su değil , tarımsal üretimde kullanılabilir sudur. Gün geçtikce de kalitesi bozulmakta olan bir sulama suyudur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2016 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi