SÜNNET HANGİ DÖNEMDE YAPILMALI ?


Bu makale 2018-01-24 11:53:27 eklenmiş ve 4392 kez görüntülenmiştir.

Sünnet için en uygun dönem 2 HAFTA ile 2 YAŞ arası dönemdir. Erkek çocuklarda 3-6 yaş döneminde yapılan sünnetin psikolojik olarak bazı olumsuzluklara yol açabilir. Erkek çocuğu olan aileler için önemli ritüellerin başında gelen ve kültürel olarak da erkekliğe atılan ilk adım olarak nitelendirilen sünnet işleminin uygun dönemde yapılması, çocuğun psikolojisi açısından önem taşıyor.
Sünnetin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı ailelerde kaygı uyandırır.
Bu konuda ailelere önemli görev düşmekte.
Sünnet için çocuğun yaşı ve hangi dönemde yapılacağı önemli olduğu gibi, çocuğun sünnete psikolojik olarak hazırlanması da çok önemlidir. Çocuğun doğumundan sonra geçen ilk haftada yaşanabilecek sağlık sorunlarından dolayı bu süreçte sünneti tavsiye edilmiyor. Sünnet olacak çocuk için ailelerin dikkat etmesi gereken şeyler var. Bunlardan birincisi, çocuğa, 'pipin kesilecek, çok acıyacak, sıkıntı yaşayacaksın' gibi cümleler kurarak şakalar yapmak çocukta ciddi korkulara yol açıyor.
Bunun yerine sünnetin sıradan bir operasyon olduğu, doktor kontrolü gibi, küçük bir temizlik operasyonu olduğu gibi daha basit cümlelerle çocuğu bu duruma hazırlamak gerekiyor. Sonrasında da çocuğa bir takım ödüller, hediyeler verilerek bu süreci daha kolay atlatması sağlanabilir.
 Özellikle çocuk çağında fallik dediğimiz bir dönem var. Bu dönem çocuğun daha çok cinselliğe merak saldığı, bedenini tanıması, cinsel organını tanıması dönemleri olduğu için, bu dönemdeki kayıpları ve cinsel organına yapılan bir müdahaleyi çocuk daha ciddi algılar. Onun için bu dönemlerde sünneti pek önermiyoruz.
 İlk 2 yaş döneminde sünnet YAPILMAMIŞSA daha çok 6 YAŞINDAN SONRA yapılmasını öneriyoruz.
Sağlıcakla kalın…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop