ÇOCUKLARIMIZI KEŞFETMEK


Bu makale 2017-11-06 10:14:58 eklenmiş ve 1488 kez görüntülenmiştir.

 Her aile kendi çocuğunu çok iyi tanımalı ve yeteneklerini keşfetmelidir. Bütün çocukların doğuştan itibaren doğal bir eğilimleri vardır. Öğrenme çok erken yaşlarda başlar ve hayat boyu devam eder. Çocuklarımız daha dünyaya gelmeden önce anne karnında öğrenme başlar, dünyaya geldikten sonra keşfederek devam eder. İletişim kurmayı öğrenirler, etraflarından gördükleri her şeyi keşfederek duygu ve düşünce dünyalarını oluşturup fikirler üretmeye başlarlar.
Okul öncesi dönem beyin gelişiminde sinaptik bağlantıların kurulma oranının en yoğun ve hızlı yaşandığı dönemdir. Fiziksel gelişiminin yanında beyin gelişimini de tamamlar. Beyin gelişimi çocuğun; bilişsel, dil, sosyal-duygusal ve motor gelişimi için güçlü bir zemin oluşturur. İşte bu nedenledir ki çocuklarımız özellikle okul öncesi dönem olarak adlandırdığımız ilk altı yılda şaşırtıcı bir şekilde gelişirler. Aile bu altı yılda çocuğundaki potansiyeli görüp, toplumun üretken ve başarılı bir ferdi olabilmesi için destek olur. Bu dönemde beyin hızla geliştiği için çevresel etkilenmenin en açık olduğu dönemdir. Bu yaş gurubunda çevre çocuğun gelişimini ve öğrenme motivasyonunu derinden etkiler.
Çocuğun sağlıklı bir beyin gelişimine sahip olabilmesi için okul öncesi dönem boyunca sağlıklı beslenmesi zengin uyarıcı bir çevre içinde bulunması ve çocuğun yeni öğrenme fırsatları sunulması gerekmektedir. Çevre uyaranlar bakımımdan ne kadar zengin olursa çocuk o kadar hızlı gelişir ve öğrenir.
Erkan hayat deneyimleri çocuğun okula, öğrenmeye ve kendi becerilerine dair geliştireceği tutumları belirler. Tüm bunlar akademik başarısında etkendir. Çocuğun sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi gelişebilmesi, öğrenmeye karşı olumlu tutumlar geliştirebilmesi için nitelikli bilişsel uyarıcıların zengin dil etkileşimlerinin, olumlu sosyal duygusal deneyimlerin çocuğa sunulduğu ve çocuğun bağımsızlığının desteklendiği öz güvenli bir birey olarak topluma kazandırılır.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2016 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi