ANAMUR TARIM TARİHİ(20)


Bu makale 2017-11-01 14:12:53 eklenmiş ve 228 kez görüntülenmiştir.

Goca yörüün selamiile
Hoşcaalın doscaalın
Derleyen Osman Mert Kendisini buradan kutlarım inşallah bunları derlemiş bir eser ortaya koymuştur.
Şiir ve yazarın deyişin den de anlaşılacağı gibi Anamur un kendine has bir dili de var.
ANAMUR EVLERİNDE KULLANILAN EV VE MUTFAK EŞYALARI
Şiş: Tahtadan veya demirden yapılır Saçta ekmek pişirirken ekmeği alt üst yapmak için kullanılır. Birde çok özel bir görevi var anne ekmek yaparken yaramazlık yapan çocukları dövmeye yarar. Senit: İki tiptir Yuvarlak ve Döt köşe. Dört köşe; üzerinde darı (mısır ) ekmeği yapmaya yarar( Tap Tap)  Buğday unundan yufka yapmak için  Kullanılan senitler yuvarlak ve büyüktür. Oklava: Yuvka yapılırken  hamuru ekmek haline getirmeye yarar.İta : Davar derisinden yapılır Senidin altına serilir üzerine  hamura kıvam vermek için un konur.Sofra bezi : Yemekler şimdide olduğu gibi masada değil yer sofrasında yenir .  Yer sofrasında yenecek yemeklerin altına serilen  bezdir . Orta kısmına yiyecekler konur etrafına ev halkı otur ve bezin kenarların diz üzerine çekerek, aynı zamanda yemek yiyenin üzerini korur.
SU KABAĞI: 1950 öncesi plastik kaplar çıkmadan önce çok yaygın kullanılan bir kaptır. Bal kabağı gibi bitkiseldir Bal kabağı ile aynı familyadan olan su kabağı birbirinden farklı büyüklükte iki yuvarlak kabın üst üste konmuş gibi görünümü vardır.  Üst kısımdan ağız açılarak içindeki çekirdekler boşaltılır. İçine su doldurulur. Belli sürelerde konan su değiştirilerek içinin temizlenmesi sağlanır. içi temizlendikten sonra su kabı olarak kullanılır.
KEVKİ: su kabağının ince saplısıdır. Ana gövdenin üst kısmı genişçe açılır. Şimdiki sürahi veya su tası olarak kullanılır
GÜĞÜM, İNEK HELKESİ HELKE SİTİL
Bunlarda değişik maksatlarda kullanılan ve bakırdan yapılan o dönemde kullanılan su kaplarıdır. İnek helkesinin diğer kaplardan ayrı bir görevi daha var. İnek sağarken kullanılır. Normal helkeden daha küçüktür.
TULUK YANLIK
 Keçi veya koyun derisinden yapılır. Deri hayvandan yüzülürken hiç kesik yapılmamasına dikkat edilir . Sağlam çıkan derinin kılları sumakla işleme tabi tutularak temizlenir.  Derinin ön ayak ve boyun kısımları sıkıca bağlanır arka ayak kısmı kesilerek tuluğun ağız kısmı açılmış olur. Tuluk yayık yaymada kullanılan bir kaptır. İşleme anında tuluk iyice Ekki ile ovularak rengi kırmızı ya dönüşür. Yanlık Tuluk a göre daha küçüktür oğlak veya kuzu derisinden yapılır daha ziyade ayran taşımada kullanılır.
KARIN: Davar veya koyun işkembesidir. İyice temizlenir Pürüzsüz yüz içe gelecek şekilde ters yüz yapılır. Tereyağı koymak için uygun bir kaptır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi