ANAMUR TARIM TARİHİ(19)


Bu makale 2017-09-25 11:23:02 eklenmiş ve 462 kez görüntülenmiştir.

Anamur Akdeniz kıyı şeridinde ve orta Akdeniz in en güney ucunda kurulmuş bir yerleşim yeridir. Şehir Dağlarla çevrili, güneyi Ak denize bakan bir ovanın başucuna yerleşmiştir. Ortalama denizden yüksekliği 35 metredir. Şehrin Denizden 35 metre yüksek olması şehre ayrı bir görkem, Ayrı bir manzara vermektedir. Kışın Berrak havalarda Anamur şehir ışıkları Kıbrıs’ın ışıkları karşılıklı birbirlerini seyrederler. Anamur arkasına yemyeşil bir dağ, Önüne yemyeşil bir ova ve ufukta masmavi bir deniz alarak doyumsuz bir güzelliğe sahiptir. Ovanın başucunda Anamur Sahil köylerde ovayı Dağ eteklerinden Bir uçtan bir uca kucaklamaktadırlar. Anamur, Ova köylerin yanı sıra Torosların iç kısımlarında iç köylere de sahiptir. Daimi yerleşim yerlerin dışında Yazları yaylalık için eşsiz güzellikte yerleşim yerleri de mevcuttur. Anamur un coğrafi yapısından dolayı  Anamur Dağı Ovası, Denizi, Yaylası, Tarihi Yerleri, Bitki örtüsü ve bitki çeşitliliği ile çok zengindir.
ANAMUR ÇARŞI VE ÇORAK ANAMUR EVLERİ

Anamur merkez bilindiği gibi sonradan oluşmuş. Osmanlı döneminde  merkez beyliğin bulunduğu Orta köy. Büyüklerimizden duyduğumuz üzere, Osmanlı imparatorluğu  Ana doluda ki  Beyliklerinde hükümet erkanı oluşturmak istemiş ve beyliklere Ferman göndererek, Bünyenizde  gönderilen hükümet erkanını  yerleştirin demiştir. Bunun üzerine Anamur beyliği kendi arasında toplanır, gelen hükümet erkanını nereye yerleştireceklerini kararlaştırırlar. Beylik  bünyesindeki toplantıda sözü geçen biri, Bunlar bizim ayağımıza dolaşır der. Bu fikir bey tarafından benimsenir ve beylikten uzak mahalli adı çorak olan şimdi Anamur un merkezi olan yere Hükümet erkânı yerleştirilir.  Böylece Anamur merkez oluşur. Beylik Orta köyde, Hükümet erkanı Anamur da Yönetim ve idare ağır ağır hükümet erkanına geçer ve halk Askerlik işini nüfus işini Görmek için Anamur merkeze gelirler. Bütün köylerin uğrak yeri artık Anamur merkezdir. Anamur merkez Halk arasında çarşı veya çorak olarak atlandırılır. Çorak: verimsiz gözden dışarı bir yer demek . Saten beylik Hükümet erkânının gözden dışarı bir yerde olmasını istemiştir. Çarşı: Anamur bütün köylerin, işinin görüldüğü ve tüm köylerin uğradığı bir merkez olması sebebiyle, merkezde Bakkallar, Berberler, Manifaturacılar, Fırıncılar, Demirciler Oluşmaya başlamıştır. Artık Bir çarşısı ve Pazarı olmuştur. Halk Anamur merkez demez. Çarşı veya çorak der.  Kasaba tabiri çok kullanılmaz. Kasaba Tabirini genellikle memur ve dışardan gelenler kullanır.

Anamur ilk olarak Eski hükümet konağının olduğu yerden itibaren genişlemeye başlamıştır. Anamur ovasının tarımı geliştikçe Anamur’ un yerleşim hacmi de gelişmiştir.  Anamur 1960 yıllara kadar iki mahalle den oluşuyordu. Daha sonra iskele mahallesi eklenerek üç mahalle olmuştur.  Anamur ovasını sulayan kanalın yapılması, tarımın makineli tarıma geçmesi ve yer fıstığının yaygın halde tarımının yapılması, Anamur a civar köylerden göçe sebep olmuştur. Anamur plansız bir şekilde büyümüştür. Anamur  sonunda 17 mahalle olmuştur. Yeni yasaya göre, köyler, mezralar, yaylalıklarda Anamur belediye hudutlarına dahil edilmiştir.

Anamur evleri:  Konak tipi evler ve halkın oturduğu dam evler olarak iki tiptir. Konak evler: Üzeri kiremitli genellikle iki katlı  kare biçiminde, dışı sıvalı, dam evlere göre daha hacimli evlerdir. Konak evlerden sadece bir tanesi Anamur belediyesi tarafından restore edilmiş, Diğerleri yıkılmış veya Yıkılmak üzeredir. Anamur da o zamanlar bir tanede otel vardır. Göktaş oteli.  Sahipleri tarafından korunmakta ve ayakta durmaktadır. Ama otel işlevi yapmamaktadır. Göktaş otelden sonra ilk otelcilik işini Çavuş pınarının alt ucunda, Cephe otel adıyla Tevhik cephe yapmıştır Daha sonra çoğalmıştır. Anamur truzmi bölümünde geniş şekilde bahsedilecektir.

Dam evler: Genellikle dört X on iki ebadındadır. Bir çoğu çift katlıdır. Ahşap hatıllı çamur harçlı yapılardır. Daha sonraları kireç harçlı olanlarda yapılmıştır. Güneye bakan bu evlerin güney tarafından taş merdivenle çıkılır. İç bölme tahta ile bölünmüştür. Mısafir odası ve mutfak olarak iki odalıdır. Mutfak bölümü misafir odasına göre daha büyük tutulmuştur. Mutfak kısmında odun yakılacak büyüklükte bir taştan ocak vardır . Tüm ekmekler yemekler burada yapılır ve yenir. Yatakları yığacak yatak dolabı da (Yüklük)  mutfak odasındadır. Misafir odası güzün hasat zamanı Fıstıklar tüccara gidinceye kadar Fıstık ambarı olarak kullanılır. Mutfak kısmı hem mutfak hem yatak odası hem de misafir ağırlama odası görevi görür. Çift katlı salma evlerde (bu tip evlere verilen isim)  İkinci katın zemini Ağaç mertekler üzerine tahtalar çakılmak suretiyle bölünmüştür. Alt kat hayvanlar aittir . Alt kat (ahır ) ta iki bölüm olarak kullanılır. Hayvanların barındığı yer ve yem samanını koyacak bölüm olarak. Ahırla ev arasını bölen tahta bölgüden ister istemez hayvanların kokusu eve yansımaktadır. Köy evleri de aynı karekter de yapılmış yapılardır.

 Saz evcikler: Anamur da Ovanın hasat zamanında Hasat için civar köylerden gelen halkın geçici barınması için yapılan evciklerdir. Bu evcikler Kargı veya Zakkumun  ( Mahalli adı Ağı) uzun ve dirayetli dallarından üç metre genişlik olacak şekilde karşılıklı çakılıp tepeleri Kapatılacak alanın ortasında birbirine bağlanarak toprak üzerinde yarım daire şeklinde bir yapı oluşturulur. Üzeri ya saz bitkisinin Yaprakları veya susamların dallarından(kümül) kapatılarak yapılır.  Bu evcikler geçicidir Osmanlı ilk ovanın ekilip dikilmesini sağlamak için on iki adalardan getirdiği Rum çiftçilerde, kendilerine saz evcikler yaparak barınmışlardır.

Anamur evlerinde ilk değişim 1960 yıllarda başladı. Ben o zaman orta okulda okuyordum. Şimdiki Atatürk Vakıf ilköğretim okulunun Hemen alt kısmında, Yukarda bahsettiğimiz Göktaş otelin karşısına Fahrettin Öztürk tarafından, Apartman tipi üç katlı alt kat dükkânlar üst katlar ev olarak inşa edildi. Daha sonrasından bahsetmeye gerek yok. Anamur o tarihten sonra şimdiki haline benzemeye başlamıştır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi