HER ŞEY ANAMUR İÇİNSE, BU KARE BOZULMASIN


Bu makale 2017-09-25 11:04:19 eklenmiş ve 575 kez görüntülenmiştir.
Zümrüt Cömertler

Her ne kadar  doğup büyüdüğüm  yer  Anamur olmasa da, nerelisin diye  sorduklarında ‘Tabii ki  Adanalıyım” derken, son  birkaç yıldır’ Anamurlu Adanalıyım ‘demeye başladım  farkında olmadan..
Ama  itiraf etmeliyim ki, doğduğum yerle ilgili  bildiklerim, yaşadığım yer hakkında bildiklerimin yanında  o kadar  az ki..
Bu da, doğduğum değil, doyduğum topraklara ne denli bağlı olduğumun sanırım en iyi anlatan söz.
Bu bağlılıkta  ister istemez Anamur adına  ve tanıtımına  katkı sunan tüm projelere  imkanlarım  ölçüsünde  katkı sunmayı  kendime  görev edindim..
Anamurlu olmanın ayrıcalığının   bilincinde olan, yetkisi  yada  mevkisi  ne olursa olsun  herkesin  bu  cennet  topraklara  sahip çıkması kaçınılmaz..
Anamur’un her bir karışını tanıtmak için söylemleri ilmek, ilmek yan yana getirmek için, Belediye Başkanı başta olmak üzere, tüm sivil toplum örgütleri, kamu müdürleri arasında samimiyetsizlik olmamalıdır. Diye düşünmüşümdür
 Anamur’a ister yerel yönetim,  ister hükümet tarafından yapılan hizmetlerin eksiği net olarak ifade edilmeli,  benim makamım senin makamını döver ve siyasi görüş ayrılıkları kapı artlarına bırakılmalı…

İnsan  ilişkilerinin  daha güçlü olması için,  her söylenen  sözler önemsenerek  birbirinize  sırtınızı dönme gibi bir şansımızın olmadığının  zorunluluğunun bilincinde olmalıyız..
Bunları  neden  yazdım..
Uzunca bir süredir Belediye Başkanı Mehmet Türe ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu arasında, üçüncü kişilerin samimiyetsiz söylemleri nedeniyle aralarında soğuk rüzgârlar esmişti.
Çok şükür ki,  olumsuzluklar geride  kaldı..
18  Eylül  Pazartesi  günü, Belediye Başkanı  Mehmet Türe’nin Başkanlığında, Anamur ve  Tarım ve  Gıda Fuarının  hazırlık  toplantısının  ilki  yapıldı..

25-28 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Anamur 4.Tarım ve Gıda Fuarı için Ticaret Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu,Fuar için oda adına çalışmalar yapacak olan Durmuş Deniz ve Nevzat Gündüz, MEÜ Anamur Meslek Yüksek Okulu, MUZ-BİR Başkanı Mehmet Güzel,  Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş,  Ziraat Mühendisleri Odası Anamur Temsilcisi Mustafa Güngör, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Niyazi Sarıoğlu ve Tarım Kredi Kooperatifi çalışmalarda aktif olarak yer alacaklar.
Geçtiğimiz yıla oranla Anamur dışından güçlü firmaların katılımı için şimdiden görüşmeler yapan STK Başkanları ve Tarım İlçe Müdürü Sarıoğlu, Fuarın ülke genelinde  ses getirmesi için  önerilerde bulundular..
Mesela,  geçtiğimiz yıllarda birçok standın boş kalmaması için derneklere verilmesi tepki çekmişti, umarım bu yıl boş kalan stantlar tarımla iştigal eden küçük ölçekli firmalara verilerek, fuarın adına ve içeriğine uygunlaştırılır..
Birde  giriş çıkışlar var elbette...
Ziyaretçilere  yaka kartı  verilerek, kimlik okuma sistemi uygulanırsa  ziyaretçi sayısını daha net  görülebilir..
Bana  göre fuara    ziyaretçilerin  stantları ziyaret ederek   sektörle ilgili  bilgi alışverişinde  bulunmaları, bir başka  deyimle  kuru  kalabalık toplama  merkezi  olmamalı..
Bu nedenle diyorum ki..
18 Eylül akşamı Köşekbükü mağarasının terasında, Türe’nin ev sahipliğinde yapılan ve katılımcıların samimiyetine inandığım Fuar toplantısı çok önemliydi.
Geçmişin  üzerine  kalın bir çizgi çekilerek, STK Başkanları,Başkan  Türe’den bazı talepleri oldu ve karşılığında  sözler  aldılar..
Mesela..
ANTSO  Başkanı  Torunoğlu, Sivil Toplum  Kuruluşlarının  yaptıkları toplantılara  2. yada 3. kişilerin  yerine  Başkan  Türe’nin katılmasını ve   bazı isimlerin söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı  bu nedenle her zaman direkt  görüşmeler  yapılmasının daha  sağlıklı  olacağını  söyledi..

Başkan Türe de, taleplerin yerinde talepler olduğunu söyleyerek, olağanüstü haller dışında toplantılara katılacağı sözünü verdi.
Yani  olumlu yada olumsuz söylemler  artık  karşılıklı yüz yüze  söylenecek, aracılar  olmayacak..
Fotoğraf  hem Anamur hem de  ikili  ilişkiler adına  muhteşemdi..
Konuşmaları  samimi  buldum..
Umarım  yanılmam  ve bu fotoğraf karesi arasındaki  samimi  söylemler an be an  gerçekleşir..
Anamur’un geleceği adına  bu kaçınılmazdır..
Geçtiğimiz yıla inat 25-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Anamur 4. tarım ve gıda Fuarı, işi olmayanların vakit geçirme yeri yada promosyon toplama merkezi olmayacağı umudunu taşıyorum.
Sağlıklı Günlerde..
Sevgiyle Kalın…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi