Nergis’de Hasat Bereketi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen tarıma destek projeleri meyvelerini vermeye devam ediyor. Ücretsiz dağıtılan 50 bin 400 kök nergis, ikinci senesinde çiçek açarken, hasada başlayan üreticinin sevinci ikiye katlandı.
Bu haber 2017-02-21 13:50:20 eklenmiş

Tarım dışı araziler değer kazanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında 2015 yılında Tarsus’un Kızılçukur Mahallesi’nde 63 üreticiye dağıtılan 50 bin 400 adet nergis soğanı, ikinci senesinde çiçek açtı. Üreticinin hasada başladığı nergis soğanları her yıl yavru soğan vererek çoğalırken, bir taraftan üreticilerin ekonomik gelirini arttırıyor, bir taraftan da kullanılmayan tarım dışı arazilere değer katıyor.

Erdemli de istedi, Büyükşehir yetişti

Tarsus’ta seçilen pilot bölgedeki üretimi öğrenen Erdemli ilçesinde çiftçilik yapan vatandaşların Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, projeden faydalanmak için talepte bulunmalarının üzerine harekete geçen Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı teknik ekipleri, yapılan değerlendirme ve tespitlerin ardından taleplere olumlu yanıt verdi. Tarsus’ta üreticilerin ek gelir kaynağı olarak üretimini gerçekleştirdiği nergis yetiştiriciliğine katılan Erdemli’nin Hüsametli ve Arslanlı mahallelerinde de 23 üreticiye 50 bin adet nergis soğanı dağıtımı yapıldı. Kısa sürede çiçek açan nergisler, ilk hasadı yapan Erdemlili üreticilere de ek gelir kaynağı oluşturdu.

Kızılçukurlu üreticiler gelirden memnun

Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine sunduğu imkandan dolayı elde ettikleri ek gelirin her sene artmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade eden Kızılçukurlu üretici Düriye Gök, “Bu proje için herkese teşekkür ederiz. Üretici olarak bizim açımızdan çok faydalı bir destek oldu. Nergis satarak ek gelir ede ediyoruz. Geçen sene kazancımız iyi olmuştu ama bu sene daha iyi olacak. Böyle bir üretimi hiç düşünmemiştik, bizim için iyi bir gelir kaynağı oldu. Nergis soğanlarımız kendiliğinden artıyor. Çok güzel yavruladıkları için daha da çoğaltmayı düşünüyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ederiz” derken, bir başka üretici Ayşe Koşar ise proje ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:
“İyi bir gelir oldu bizim için. Köy yerinde zaten başka gelirimiz yoktu, bu açıdan da bizler için çok faydalı oldu. Nergislerimizi ektik, şimdi topluyoruz. Alıcılarımız da ayağımıza kadar gelip satın alıyor. Bu yıl ikinci yılımız ve verim de daha güzel oldu. Geçen sene Eylül ayında kişi başına 800 kök nergis soğanı verildi. Geçen sene de hasat yaptık ama bu sene soğanlar kendiliğinden arttı ve dolayısıyla bizim gelirimiz de artmış oldu. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’dan Allah bin kere razı olsun, bizi buralardan bile gördü ve yardımcı oldu.”
Kızılçukur Mahalle Muhtarı Münir Gök de kendi mahallesinde böyle bir hizmete imza atılmasından duyduğu memnuniyeti şu şekilde özetledi:
“Başta Başkanımız Burhanettin Kocamaz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor, hepsinden Allah razı olsun diyorum. Yaptığı hizmetleri sıralamakla bitmez. Muhtar olduktan bir sene sonra beni aradılar ve benim mahallemi pilot bölge seçtiklerini söylediler. Bunun için ben de bahtiyar oldum. Allah razı olsun 63 aileye nergis soğanı dağıttılar. Geçen sene hasat yaptık, bu sene daha iyi oldu ve önümüzdeki sene de daha iyi olacak. Herkese teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi sayesinde 63 ailemiz kendilerine ek bir gelir elde etmiş oldu” dedi.
Tarıma verdiği destekler nedeniyle üreticilerin takdirini kazanan Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ni ilerleyen süreçte yaygınlaştırarak üreticinin yanında olmayı sürdüreceği bildirildi. 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi