ZİRAAT ODASI BAŞKANI GÜMÜŞ “ MUZ’DA ÜRÜN KAYBI YAŞANIYOR”

ZİRAAT ODASI BAŞKANI GÜMÜŞ “ MUZ’DA ÜRÜN KAYBI YAŞANIYOR”

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş “2016 yılı kış mevsiminde don olayından dolayı Muz üretiminde açık alanda %40 ila %50’ ye varan Kapalı alanlarda ise %30’lara varan ürün kaybı yaşanmaktadır” dedi.
Bu haber 2016-09-27 11:22:58 eklenmiş ve 5223 kez görüntülenmiştir.

Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş göreve geldikleri tarih olan 01 Şubat 2015 tarihinden itibaren Muz üretiminde meydana gelen Don olayının Tarsim tarafından sigorta kapsamına alınması ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek bu kapsamda 23 Eylül 2016 Cuma Günü Adana Tarsim Bölge Müdürü İrfan Aklaş Antalya Tarsim Bölge Müdürü Mustafa Değer, Tarsim Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Erol Yalçınkaya, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Anamur İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu ile birlikte sahada çalışma yaptıklarını söyledi.

Sahada yaptıkları çalışmalarda Tarsim Genel Müdürlüğü ve Tarsim Bölge Müdürlerine Açık alanda muz üretiminin don kapsamında olduğunu ancak bir yıl sonra verim verecek fideler dondan etkilendiği için verimin %50 kayba uğradığını, bu nedenle muz fidelerinin de don kapsamına alınması gerektiğini anlattıklarını söyleyen Oda Başkanı Gümüş önümüzdeki yıllarda fidelerin de don kapsamına girerek üreticilerimizin mağduriyetinin giderileceğini de sözlerine ekledi.

Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ayrıca seralarda yapılan üretimde ise ne meyvenin ne de fidenin don kapsamında olmadığını ifade ederek açık alanda yapılan üretimde olduğu gibi hem meyvenin hem de fidenin don kapsamına girmesinin bir zaruret olduğunu Tarsim Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı ve Tarsim Bölge Müdürlerine ayrıntılı bi şekilde anlattıklarını ifade ederek kapalı alanda yapılan üretimde hem meyvenin hem de fidenin don kapsamına girmesi için gerekli olan bütün çalışmaları yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 Gümüş, kapalı alanda üretim yapan üreticilerimizin don olayına karşı her türlü önlemi aldığını ama don olayının yaşanmaya başladığı zamanlarda ise mutlaka  elektrik kesintisi yaşadıklarını söyleyerek kapalı alanda üretim yapan üreticilerimizin meyve ve fidelerinin don kapsamına alınarak elektrik kesintisinden dolayı meydana gelen don olayın nedeni ile ürün ve meyvelerde meydana gelen zararında Tarsim tarafından Enerji sa’ ya rücuu edilmesi gerektiğini söyledi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop