ZİRAAT ODASI BAŞKANI GÜMÜŞ “ MUZ’DA ÜRÜN KAYBI YAŞANIYOR”

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş “2016 yılı kış mevsiminde don olayından dolayı Muz üretiminde açık alanda %40 ila %50’ ye varan Kapalı alanlarda ise %30’lara varan ürün kaybı yaşanmaktadır” dedi.
Bu haber 2016-09-27 11:22:58 eklenmiş

Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş göreve geldikleri tarih olan 01 Şubat 2015 tarihinden itibaren Muz üretiminde meydana gelen Don olayının Tarsim tarafından sigorta kapsamına alınması ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek bu kapsamda 23 Eylül 2016 Cuma Günü Adana Tarsim Bölge Müdürü İrfan Aklaş Antalya Tarsim Bölge Müdürü Mustafa Değer, Tarsim Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dr. Erol Yalçınkaya, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Anamur İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu ile birlikte sahada çalışma yaptıklarını söyledi.

Sahada yaptıkları çalışmalarda Tarsim Genel Müdürlüğü ve Tarsim Bölge Müdürlerine Açık alanda muz üretiminin don kapsamında olduğunu ancak bir yıl sonra verim verecek fideler dondan etkilendiği için verimin %50 kayba uğradığını, bu nedenle muz fidelerinin de don kapsamına alınması gerektiğini anlattıklarını söyleyen Oda Başkanı Gümüş önümüzdeki yıllarda fidelerin de don kapsamına girerek üreticilerimizin mağduriyetinin giderileceğini de sözlerine ekledi.

Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ayrıca seralarda yapılan üretimde ise ne meyvenin ne de fidenin don kapsamında olmadığını ifade ederek açık alanda yapılan üretimde olduğu gibi hem meyvenin hem de fidenin don kapsamına girmesinin bir zaruret olduğunu Tarsim Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı ve Tarsim Bölge Müdürlerine ayrıntılı bi şekilde anlattıklarını ifade ederek kapalı alanda yapılan üretimde hem meyvenin hem de fidenin don kapsamına girmesi için gerekli olan bütün çalışmaları yapmaya devam edeceklerini söyledi.

 Gümüş, kapalı alanda üretim yapan üreticilerimizin don olayına karşı her türlü önlemi aldığını ama don olayının yaşanmaya başladığı zamanlarda ise mutlaka  elektrik kesintisi yaşadıklarını söyleyerek kapalı alanda üretim yapan üreticilerimizin meyve ve fidelerinin don kapsamına alınarak elektrik kesintisinden dolayı meydana gelen don olayın nedeni ile ürün ve meyvelerde meydana gelen zararında Tarsim tarafından Enerji sa’ ya rücuu edilmesi gerektiğini söyledi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi