Sınav Koleji’nde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Sınav Koleji’nde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Sınav Koleji’nde Cumhuriyetin Kuruluşunun 95. yıldönümü coşkuyla kutlandı.
Bu haber 2018-11-01 14:24:27 eklenmiş ve 1071 kez görüntülenmiştir.

Okul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan kutlama programı öğrenciler ve velilerin yoğun katılı ile ilgiyle izlendi. 
Sınav Koleji Kurucu Genel Müdürü Seher Gümüş, Cumhuriyet’in 95.yılı kutlamalarında yaptığı konuşmada,
Yıl 1919 Sivas kongresi tamamlanmış, Ankara'ya dönmüşlerdi. Elde avuçta ne varsa tükenmişti. Ekmek almak için fırına ödeyecek paraları bile yoktu. Sofraya bulgurdan başka konacak yemek kalmamıştı. Mustafa Kemal bankalara borçlanmayı reddediyordu. Özel kalem müdürü Mazhar Müfit Kansu kürklü paltosunu sattı, satılabilecek bi o kalmıştı, ancak birkaç gün daha idare edebileceklerdi ki kapı çalındı...İçeri giren asker, muftü efendi'nin geldiğini söyledi. "Eyvah" dedi Mazhar Müfit... Çekmecesini açtı, kahve vardı ama, sadece iki tek kesme şeker kalmıştı, sigara bitmişti, misafir ağırlayabilecek durumda değildi. N'aapsın? Olduğu kadar… gari, "buyursunlar" dedi.
Börekçizade Rifat efendi yani o dönem ki diyanet İşleri Başkanı odaya girdi, masanın kenarındaki iskemleye ilişti. Mazhar Müfit, Mustafa Kemal için sakladığı iki tek kesme şekere kıyamadı, "zannedersem sade kahve içersiniz değil mi" diye sordu. Müftü efendi tebessüm etti, "zahmet etmeyin, kahve içmiyorum" dedi. "Sigara da kullanmazsınız değil mi?" Onu da kullanmam..." Halbuki, hem kahve içtiğini, hem sigara içtiğini, elbette Mazhar Müfit de biliyordu.

Müftü efendi "fazla vaktinizi almayayım" diyerek söze girdi, "biraz sıkıntıda olduğunuzu duyduk" dedi. Demesine kalmadan, Mazhar Müfit gayet ters bir el işaretiyle müftünün sözünü kesti, "paramız var" diyerek, masanın arkasındaki küçük kasayı gösterdi. Bozuntuya vermek istemiyordu ama, kasada sadece 48 kuruş vardı. Paltodan geriye o kadarı kalmıştı.

Müftü efendi, günümüzde artık normal kabul edilen sarıkla-cüppeyle o dönem de bile  gezmiyordu, bildiğiniz ceket giyiyordu. Elini sol iç cebine soktu, mendil çıkardı. Katlanmış, minik bir çıkın haline getirilmişti. Masaya koydu. Açtı. 1.200 lira vardı. Kendi çocuklarına bile yük olmamak için, eşi Samiye hanım'la birlikte biriktirdikleri kendi cenaze masrafları için hazırladıkları paraydı...

Ve Yıl 1920 aylardan Nisan Günlerden Cuma.Hacı Bayram Camiinde mahşeri kalabalık toplanmıştı.

Bizzat Mustafa Kemal tarafından daha önceden kaleme alınan ve yurdun her köşesine ulaştırılan millete açık davetiyede şöyle deniliyordu. Allah’ın izniyle Nisa’nın 23.günü  Cuma namazından sonra Ankara da BÜYÜK MİLLET MECLİSİ açılacaktır.

Meclis binası tamamlanmamış bir binaydı. İnşaatına 1915te başlanmış ama yarım kalmıştı. Pencerelerinde cam, çatısında kiremit yoktu.

İç sıvası bile yapılmamıştı.Elektrik yoktu.Başkanlık kürsüsünün arkasındaki duvarda çatlak vardı ve soğuk giriyordu.

Ali Fuat Paşanın seccadesi oraya çivilenmişti.Bir okuldan sıralar getirtilmiş ve odun sobası kurulmuştu.

Kahvehanelerden toplanan gaz lambaları tavandan sarkıtılmıştı.Ankara da kiralık ev yoktu. Zaten para da yoktu. Milletvekilleri öğretmen okulunda 25 kişilik koğuşlar halinde kalıyorlardı.Karyolalar yetmemiş, yer yataklarını bitiştirip yatıyorlardı.Battaniye ve benzeri örtü ayarlayıp açık arazide, çayırlarda, ağaç altlarında yatanlar bile vardı.Çoğu sıtmaya yakalanmış hasta olmuştu.

Yemek ciddi sorundu. Adam başı 55 er kuruş toplayıp tabldot sistemi kurmuşlardı. Bakkalın manavın malına çökmüyorlar, veresiye talep etmiyorlardı. Parasını ödemeden ekmek bile almıyorlardı. Meclis tutanakları, dilekçe kağıtlarının arkasına yazılıyordu. Hatta kese kağıtlarına bile yazılıyordu. Milletvekillerinin çoğu fiilen cephede çarpışıyor ve fırsat buldukça meclise geliyorlardı.’ Diyerek konuşmasına  şöyle devam etti.

 ‘ Bu vatan uğruna nice evlatlar canlarını verdi. Her karış toprağını kendi kanı ile suladılar. Hayatta kalan yurtsever evlatlar ise Kuvayi milliye ruhu ile  sırtından çıkarıp sattıkları paltosu, evindeki halısı  ve biriktirdikleri kefen parasıyla destek oldular.  

   Bizler, Cumhuriyetimizin nice yıl dönümlerini huzur ve mutluluk içinde kutlayacağız. Şerefli bir Türk evladı bu günlere nasıl geldiğini unutmayacak,  şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğe sımsıkı sarılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti,  önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek,  uygar
dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi daima sürdürecektir 
Bizler de Yurtsever bir Türk evladı olarak şunu asla unutmamalıyız ki; Atatürk ilke ve Inkılaplarının bir bütün olarak meydana getirdiği en büyük eser TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir.Bu büyük ve kutsal eser Türk milletine ve her yaştaki Türk gençliğine emanet edilmiştir. Türk’ün tarihinde emanete ihanet yoktur. Türk’ün tarihinde vasiyete hıyanet yoktur, olmamıştır…Şimdi de, Atatürk’ün bu inanç ve güvenle kurduğu en kutsal, en büyük eser olan cumhuriyete seslenmek istiyorum.‘Sevgili Cumhuriyet merhaba, 95. yaşın kutlu olsun, yüzlerce kez merhaba sana, Kıpır kıpır bir sevda seninki, pırıltılı, düş tadında ama inadına gerçek. Bu duyguyu yaşıyorum şu aralar çokça.Sen aydınlık, en devrimci yüzünle girerken 95. yaşına, en ilkeli ve en özgür yanlarında, en tutkulu güzellikleri taşıyorsun sevgili Cumhuriyet. Sen büyüdükçe türkülerimizi, düşlerimizi ve umutlarımızı bir başka ışıklandırıyorsun
 En diri yürüyüşlerde yakalıyoruz seni.  Sanki en baştan beri varmışsın,  sanki hep buradaymışsın gibi.Çünkü çağdaş,  çünkü radikal,  çünkü bilimsel,  çünkü akılcı olan sensin. Sen ilerisin, sen yüreklerdesin,  sen özgürlüksün. Sen ulusun kendi gücü,  milletin sesi,  insanca yaşama yolusun. Sen azimle aşılan engellerin ardından nice zorluklardan sonra yüzlerde beliren tebessümsün. Sen en büyük eserisin her şeyi değiştiren Mustafa Kemal’in, Sen bizim sevgili Cumhuriyetimizsin.’’ Yaşasın Demokrasi! Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Türkiye’ Cumhuriyeti!’ şeklinde konuştu.
Gümüş’ün konuşmasının ardından, öğrenciler  öğretmenlerinin gözetiminde, günün anlam ve önemini  anlatan  marşlar söylediler,şiirler  okudular.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop