SARI: “ BAŞKAN KOCAMAZ’IN DESTEK İSTİYORUZ”

Geçtiğimiz yıl çilek üreticilerinin,sorunlarına bulabilmek ve haklarını korumak amacıyla kurulan Üreticileri Anamur Çilek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sarı,Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dan,Anamur Halinde yer talep ettiklerini, ancak taleplerinin yerine gelmediğini söyledi.
Bu haber 2018-07-09 14:54:26 eklenmiş

Anamur  haline  komisyoncuların ve tüccarların hakim olduğunu  ve  hal fiyatlarının  komisyoncuları ve tüccar tarafından  belirlendiğini  de belirten  Kooperatif Başkanı  Mehmet Sarı, “ Koopretaifimizin   kuruluş amacı  çilek üraticilerinin  sorunlarının çözümü ve   fiyat  politikalarında  söz sahibi olmaktı. Bunun içinde  mutlak surette  Anamur halinde  olmamız  gerekiyor.Kooperatif resmiyet kazandıktan hemen sonra  Büyükşehir Belediye Başkanı  Burhanettin Kocamaz’ı ziyaret  ederek, yer talep ettik. Bizleri sıcak karşılayan  Başkan Kocamaz,  yer  tahsisi konusunda  söz vererek, “Boş dükkan varsa  size tahsisi  yapılsın “diyerek  ilgili  daire başkanlığına  talimat vermişti.  2018  yılının Ocak ayının   15’inde  resmi başvurumuzu   yaptığımızı  kendilerine  söyledik.Görüşmemizin  ve resmi  başvurumuzun üzerinden uzun süre geçti, halde birkaç  dükkan boşalmasına rağmen başkasına kiraya verildi.İşin takipçisi olduğumuz için  ndükkanların boşaldığından  haberimiz oluyor,ancak  bizim hal içinde  olmamızı  istemyenler  boş  dükkan yok diyerek, bize  hangar gibi  yer gösteriyorlar,yani işi zora  sokuyorlar  düşüncesindeyiz.” Diye konuştu.
ANAMUR HAL  PROJESİNE  ÖNCELİK VERİLMELİYDİ
Mersin  Büyükşehir tarafından  yapımı devam eden otogar  projesi yerine  hal kompleksinin   yapımına  öncelik verilmesi  gerektiğine  vurgu yapan  Sarı,”Anamur otogarı  öncelik tanınması gereken bir proje değildi. Bunun yerine  hal kopleksinin  yapımına  öncelik verilmeliydi. Tarım kenti olan  Anamur’da  hal  yetirsiz kalıyor.” Dedi.
Sarı,Anamur’da  resmi  rakamlara  göre 2 bin   kayıtlı, kayıt dışı ile  7 bine yakın  çilek üreticisinin  olduğuna  dikkat çekerek, “Çilek  üretiminde  Silifke çileğinin yerini  Anamur aldı. Gerek  aramosı gerek  dayanırlığı  açısından  Anamur  çileği revaçta. Üretilen çilek miktarı ise   240 bin ton.”  Dedi.
HAL FİYATLARINI  KOMİSYONCULAR  VE TÜCCARLAR  BELİRLİYOR
Anamur  halinde  komisyonculuk  yapanların  çoğunun aynı zamanda  tüccarlık da yaptığını  ve bu  kişilerin  fiyat belirlemelerinin  sıkıntısını  çilek üreticilerinin çektiğini  belirten
Anamur  Çilek  Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı  Mehmet Sarı,”  Çilek üretimi  bir çok ürüne göre  çok mşekkatli  bir iş.Ürünü  pazarlamada  sıkıntı yaşanmıyor fakat  fiyatların belirlenmesi  konusunda sıkıntı  yaşanıyor.Fiyat  beirleyiciler,komisyoncu da  tüccarda  ürünü  en az fiyatla  almak  istiyor.Ürettiği  ürünün karşılığını  alamayan tek  kişi üretici oluyor.
Biz  çilek üreticileri  olarak, ürünümüzü verirken maddi manada  hak  ettiğimiz karşılığı  almak istiyoruz.Fiyat belirmleyiciler de en ucuza almak istiyor. Oysa  fiyat belirleyiciler  arasında  üretici de olsa   bir orta  yol bulunur.Biz  kazanalım onlar  kazanmasın gibi bir  görüş içinde değiliz,tüccarda, komisyoncu da  üretici de kazansın.Üretici ürettiği ürünü  hak ettiği şekilde  satsın  istiyoruz, koopretaifi de  bu amaçla kurduk.”  Şeklinde açıklamalarda  bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi