Çetin:Esnaf ve Sanatkârlarımızın Teveccühü İle Aday Oldum

İki dönemdir Anamur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığını yürüten ve esnafların talepleri ve sorunlarının çözümü doğrultuda çalışmalar yapan Ahmet Çetin, 4 Şubat Pazar Günü yapılacak olan kongrede yeniden aday olduğunu açıkladı.
Bu haber 2018-01-29 10:23:03 eklenmiştir.
Test

Özellikle Anamurlu küçük esnafın yanında olan ve ‘ “Anamur Esnafına Sahip Çık” sloganıyla aylarca süren kampanyalar yapan Anamur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, vatandaşların alışverişlerini küçük esnaftan yapmaları konusunda önemli adımlar attı ve düzenledikleri kampanyalarda etken oldu.
Üyeler arasında ayrım yapmadan, üyelerin iyi ve acılı günlerinde yanlarında olan Çetin ve ekibi göreve geldikleri 2010 yılından bu yana, oda olarak birçok yeniliğe de imza attı.
Kendisi de küçük yaşlardan itibaren baba mesleği olan esnaflığı tercih eden oda başkanı Ahmet Çetin, şimdiye kadar yapılan hizmetleri ve seçilmesi halinde önümüzdeki dönemde neler yapacaklarını anlattı.

Çetin, sorularımıza verdiği cevaplarda şu ifadelere yer verdi.

YENİ ANAMUR: Göreve geldiğiniz 2010 yılında ilk işiniz ne oldu.
A.ÇETİN: 2010 Yılında Aday olduğumuzda,  odayı biz daha iyi yönetiriz ve esnaflarımızı sorunlarına daha iyi sahip çıkarız diye yola çıktık. Her yönetim kendine göre çalışma yapar,  bizden önceki yönetim de  bu doğrultuda  bir takım çalışmalar yapmış.
Y.ANAMUR: Siz neler yaptınız.
A.ÇETİN: Göreve ilk geldiğimizde kamuoyunun da yakından bildiği üzere,  Bağ-Kur ve SSK’nın birleşme süreci vardı.  Yıllarca Bağ-kur’un hizmet verdiği odamıza ait yerin tahsisini Aydın Çelik yapmıştı ancak, iç dizaynı bizim dönemimizde oldu. Yer sıkıntısı çeken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  uzun süre burada hizmet verdi.
SGK’munun başka bir yere taşınmasının ardından aynı yerde İŞ-KUR hizmet vermeye başladı ve halen odamıza ait yerdeler.
Y.ANAMUR: İŞ-KUR’un Anamur’da açılması için büyük emek harcadınız, kurumun açılması için niçin bu kadar ısrarcı oldunuz?
A.ÇETİN:  Sizin de bahsettiğiniz gibi, İş-Kur’un gelmesi için olağanüstü bir çaba gösterdik. Mersin’de kurumun açıldığı tek ilçe Anamur oldu. İş-Kur’un açılmasının Anamur esnafına  faydası  oldu.Birçok   esnafımız  İş-Kur  aracılığı ile  eleman  çalıştırdılar, çalışanların  aylık ücretleri de bir süre  kurum tarafından  verildiğini  hepimiz biliyoruz.Onlarca  işsiz gence  iş kapısı  aralandı.
Y.ANAMUR:
  Oda da sizin döneminize kadar yapılamayan bir şeyi yaptınız cenaze ve nakil aracı aldınız.  Bu aracı gelen talepler üzerine mi aldınız.

A.ÇETİN: Tabii ki talep geldi. Ancak Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımla yaptığımız toplantıda,  esnaflarımızın ya da yakınlarının acılı günlerinde yanlarında olmak istedik. Sizlerin de bildiği üzere Anamur bağlı bulunduğumuz Mersin’e de Antalya’ya da çok uzak. Her iki ilimize de tedavi görmek için gidenlerin sayısı az değil.  Temenni etmiyoruz ama bir cenazeleri olduğunda maddi imkanı olmayan üyelerimiz ya da yakınları mağdur oluyordu. Oda olarak, akaryakıtlarını koymaları karşılığında tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız, sırayla bu aracı kullanarak, üyelerimizin acılı günlerinde yanlarında olduk.
Y.ANAMUR:Daha sonra da düğün ve cenazelerde kullanılmak üzere masa ve sandalye alarak, üyelerinizin gelen taleplere karşılık verdiniz. Cenaze nakil aracından sonra, buda iyi bir hizmet diyenler oldu mu?

A.ÇETİN: Olmaz olur mu? Oldu elbette. Belediye ve muhtarlıklar da masa sandalye hizmeti veriyor ama üyenin kendi odasından hizmet almasından memnun oldular.
Y.ANAMUR: Yine göreve geldiğinizden bu yana, Kermeslerin kısa süreli ve şehir dışında açılmaları için büyük uğraşlarınız oldu.  Bu konuda yol aldınız mı?
A.ÇETİN:  Şehir merkezlerinde açılan ve uzun süre açık kalan,  meyve, sebze,  lokantada satılan ne varsa kermeslerde de satılması doğru değildi. O dönemin kaymakamı Cengiz Cantürk ve Belediye Başkanı Mehmet Türe ile görüşmeler yaparak, kaldırımlarda tozun toprağın içinde saç böreklerinin yapıldığını ve lokantalarda satılan yemeklerin kermeslerde satıldığını, gıda ürünü satan birçok esnafın rahatsızlığını kendileriyle paylaştım ve rapor ettim. Evet, Kermesler konusunda yol aldık.
Y.ANAMUR: Göreve geldiğinizden bu yana akıllarda kalan bir kampanyanız vardı.’ Anamur Esnafına Sahip Çık’  sloganıyla billboardlara ve yerel gazetelerde aylarda yer aldınız. Dönüşler nasıl oldu. Amacınıza ulaştınız mı?
A.ÇETİN: Sizlerinde desteği ile küçük esnaflarımıza sahip çıkılması için böyle bir kampanya yürüttük.  Geri dönüşleri beklediğimiz ölçülerde olmasa da, yerli esnafın korunması gerekliliğini belleklere yerleştirdik. Kampanyayı başlatırken amacımız şuydu. Küçük esnafın AVM’lerle rekabet gücü yok,  ancak mahalle bakkalı olarak adlandırılan küçük esnaftan kredi kartı olmaksızın alışveriş yapabilir, dükkân kapalıyken bile ekmek dolabından ekmeğinizi alabilir, cebinizde paranız var yok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz, kısaca küçük esnafın kazandığı yine size döner.
Bu görüşümüzü halkla paylaştık ve onların da küçük esnafa destek olmalarını talep ettik.
Y.ANAMUR: Esnaflık yapan, babanızın yanında çekirdekten yetişen bir esnafsınız. Bu nedenle esnafların sıkıntılarını en iyi siz anlarsınız diye düşünüyorum.
Size şöyle bir soru yöneltsem.’  Bu günü düşündüğünüzde yine esnaf olmak ister miydiniz?
A.ÇETİN:  Her ne kadar küçük ölçekli esnaflar ekonomik anlamda zorda olsalar da, sanırım yine esnaf olmak isterdim.
Y.ANAMUR: Oda çalışmalarınıza dönersek, sizin kişisel olarak da sosyal yönü güçlü, yardımsever bir kişiliğe sahipsiniz. Oda olarak gelen yardım taleplerine  nasıl  karşılık veriyorsunuz.
A.ÇETİN: Sizinde belirttiğiniz üzere, çevremizde ihtiyaçlı insanlar var. Oda başkanı olmadan önce de elimden geldiğince bu kişilere yardımcı oluyordum.  Fark eden bir şey yok.  Benden yardım talep edilmeden,  gerçekten ihtiyaçlı olduğunu bildiğim ailelere kişisel olarak her zaman yardımcı oluyorum.
Y.ANAMUR:  Anamur Engelli ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneğine de zaman, zaman yardım elinizi uzattığınızı biliyorum. Bazı yardımları Oda olarak bazılarını da kişisel bütçenizden mi yapıyorsunuz.
A.ÇETİN: Bütçemiz elverdiği ölçüde maddi manevi yardımlarda bulunduk. İhtiyaç sahiplerine akülü araba alarak, onların daha rahat hareket etmelerine katkı sunduk.

Dönem, dönem yangın gibi farklı sebeplerden zarar gören esnafımıza en kısa sürede

Ulaşılarak gerekli yardımda bulunduk.

Y.ANAMUR: Sanayi sitesi esnaflarının taleplerini de yerine getirdiniz sanırım.
A.ÇETİN:  Evet.  Sanayi Sitesinin giriş kapısı levhasını ve esnafların kullanabileceği tuvaletler yaptırdık.

Y.ANAMUR: Eğitim Seminerleri sizin döneminizde başladı sanırım.
A.ÇETİN:  Evet
Y.ANAMUR:  Oda - İŞ-KUR ve KOSKEB işbirliği ile gerçekleştirdiğiniz girişimcilik eğitimlerinden bahseder misiniz?
A.ÇETİN: İŞ-KUR ile birlikte girişimcilik kursları açtık. Kurslar sonunda birçok arkadaşımız KOSKEB’ten hibe kredisi alarak yeni iş yerleri açtı.
Ayrıca, Esnaflarımızın eğitimi için ADAPTESK programı kapsamında esnaflarımıza eğitim verilmesini sağladık.
Y.ANAMUR:  Eğitim  denince aklımıza  verdiğiniz  eğitim  seminerleri kadar, MEÜ.Anamur Meslek Yüksek Okuluna  yaptığınız yardımlar  ve  üyelerinizin  üniversite de okuyan çocuklarına  verdiğiniz  eğitim bursu da geliyor.bu konuyu açırmısınız.
A.ÇETİN: Anamur Meslek Yüksek Okulunda eğitim gören öğrencilerin, Anamur esnafına faydalı olmasının yanında, yurdun dört bir yanından gelen öğrencilerin kültür zenginliklerimizi görmeleri, Anamur’un tanımı için de çok önemli.
Eğitimli bireylerin daha fazla olması Ülkemizin geleceği açısından da çok önemli olduğuna inanıyoruz. Üniversitenin temelinin atılmasında, tıpkı diğer eğitim kurumlarına olduğu gibi yardımlarda bulunduk.
Y. ANAMUR:  Siz yanında en fazlı elaman çalıştıran oda başkanısınız değil mi?
A.ÇETİN:  Sanırım  öyle..
Y.ANAMUR: Oda Başkanlığına yeniden aday oldunuz,  bu konuda neler diyeceksiniz.
A.ÇETİN: Göreve  geldiğimizden  bu yana,  hakkımızda  bizi  incitecek  bir söz  olmadı.
Esnaf ve sanatkârını desteklemeyen hiç bir toplumun geleceği aydınlık olmayacağının  bilincinde  insanlarız.. Ahilik kültüründen gelen bu geleneği yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Görev yaptığımız sürece vaat ettiklerimizi, yerine getirmenin haklı gururu içerisindeyiz. Hiç bir siyasi ve ideolojik yapılanmanın içerisinde olmayan bağımsız ve bağlantısız bir oda yönetimi olarak, tüm üyelerimize eşit yakınlıkta olduk.
Y.ANAMUR:  Yönetim  kurulunuzda bir değişiklik olacak mı? Yönetiminizde kadın  varmı?
A.ÇETİN: Birkaç arkadaşımız   işlerinin yoğunluğu nedeniyle,yerlerini  başka isimlere bıraktılar,şunu da belirtmek isterim aramızda  kırgınlık falan  yok.
Figen  Yayla, Erdoğan  Temizkan, Hamdi Kımırtı, Özkan Mert, Mehmet “Fikret”  Gürgen, Özkan Poçulu, Hüseyin Karahan ve  Nurettin Demir’den  oluşuyor.
Y.ANAMUR:  Yeni  Anamur Gazetesi  okuyucularına zaman ayırdığınız için  teşekkürler..
A.ÇETİN:  Yeni  Anamur  Gazetesi okuyucularıyla  buluşturduğunuz  için, ben teşekkür  ederi

SGK'mu il müdürü ile  protokol  imzalandı

 

odaya gelen üyelerle sohbet

Girişimcilik  kursuna katılanlara  sertikaları  verildi

Öncelik  Oda üyelerine hizmet 

DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstersensebile ve haberi Yeni-anamur.com'daki linkine yönlendirse dai yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2016 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi