MERSİN’İN ODA VE BORSA BAŞKANLARI ANAMUR’DA BULUŞTU

MERSİN’İN ODA VE BORSA BAŞKANLARI ANAMUR’DA BULUŞTU

AnamurTicaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğini yaptığı Mersin Oda ve Borsalar arası istişare toplantısının ikincisi Anamur’da yapıldı.
Bu haber 2018-01-27 14:18:20 eklenmiş ve 1551 kez görüntülenmiştir.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, konuşmasında kullanılan kredilerde uygulanan yüksek faizin yatırımcının önünde en büyük engel olduğuna dikkat çekerek, konuyla Cumhurbaşkanının verdiği mücadeleyi iş dünyasının takdirle  karşıladıklarını  söyledi.
Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu,  Anamur bölgesinin sorunları ve beklentileri konuklarla paylaştı.
Torunoğlu:’ Anamur iskelesinin bitirilmesinden sonra acilen gümrük kapısı açılmalıdır. Bozyazı Yat Limanı, balıkçı barınağı olmaktan çıkarılıp eski statüsüne acilen dönmelidir. Anamur’da daha önce hava radar komutanlığının bulunduğu, şu anda atıl durumdaki tepenin turizm için yatırım teşvik alanı kapsamına alınmalı ve turistik tesis için yatırıma açılmalıdır.Anamur ve Bozyazı’nın ihtiyacına hitap edebilecek yeni adliye binası yapılmalıdır.Anamur Meslek Yüksekokulu’nun yeterli alt yapıya sahip olması dolayısıyla Anamur Muz Üniversitesi olarak hizmet vermesini talep  ediyoruz. Anamur ve Bozyazı’ya hitap edecek tarıma dayalı organize sanayi bölgesi oluşturulmalıdır. Muz ithalatına uygulanan gümrük vergisi devam etmeli. Anamur ve Bozyazı Ortadoğulu yatırımcılara öncelikli olarak tanıtılmalı. Anamur Kalesi ve Ören arası turizm yatırım bölgesi olarak ilan edilmelidir. Anamur Huzurevi’nin toplumsal bir hizmet olduğu göz önüne alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca yapılması gerekmektedir. Mersin-Antalya yolunun kalan kısımları biran önce bitirilmelidir. Bozyazı’da yapılması planlanan kapalı devre sulama sistemi ile ilgili proje hayata geçirilmeli. TARSİM sigortası yaptıran üreticilerimiz dolu zararının tamamını alamadılar. Üreticilerin mağduriyeti giderilmelidir. Sera kredilerinde dönüm başı maliyet güncellenmelidir. Yüksek faiz sorunu çözülmelidir.” Diyerek bölgenin sorunlarının çözümü için Oda başkanlarından destek istedi.
Tek hedeflerinin üyelere hizmet ve bölgenin kalkınması olduğunu vurgulayan Torunoğlu, “Bizler hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Herkese eşit mesafedeyiz. Amacımız bulunduğumuz bölgeye ve üyelere hizmettir. Zaman zaman, üyelerimizin menfaatlerine ters düşen uygulamalarla ilgili yaptığımız açıklamalar da ters anlaşılıyor” diye konuştu.  Antalya Mersin  arasında  yapımı devam eden Akdeniz Sahil yolunun  büyük bir kısmının  tamamlanmasından dolayı  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve hükümete  teşekkür  eden, ANTSO  yönetim Kurulu başkanı Torunoğlu,yolun bir an önce tamamlanmasının,Mersin’in batı yakasının  kalkınması için  önem arz ettiğine  vurgu yaparak, Türkiye’nin güney  ucundan  dünyaya  açılması,Anamur Gümrüğünün  açılması için oda başkanlarının  desteğini istedi.
Toplantının  divan başkanlığını yapan  Mersin Deniz Ticaret Odası  Başkanı  Mustafa  Cihat Lokmanoğlu  da,Mersin’in  deniz ticaretinde önemine vurgu yaparak, Türkiye de iki  deniz Ticaret  Odası  olduğunu, bunlardan  birinin  İstanbul’da diğerinin Mersinde olduğunu belirterek,Anamur ve bölgenin  sorunlarının  giderilmesi için her zaman desteğe hazır olduklarını  söyledi.
Mersin Ticaret ve Odası Başkanı Şerafettin Aşut da, TOBB gibi büyük bir ailenin ferdi olmaktan gurur duyduğunu belirterek,’ ailenin fertleri olarak bölgemizin sorunlarını  Genel Başkanımız  Rifat  Hisarcıklıoğlu beye rapor ettiğimizde  kendilerinin  büyük desteklerini  alıyoruz.  Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan bölgeyi  çok önemsiyor ve  devlet yatırımlarının  bölgemize  gelmesini sağlıyor. Anamur bölgesinin haklı taleplerini  de  önemsiyoruz’ dedi.
Toplantının  ardından  yapımı  devam eden Anamur limanına  giden Mersin heyeti,burada  liman başkanından ve çalışanlardan  bilgi aldılar.
Daha sonra  Anamur Kaymakamı  Mehmet Kurdoğlu’nu  ziyaret  edilerek, bölge ile ilgili görüş alışverişinde  bulunuldu.
Toplantıya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Ticaret Odası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir, Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı M. Cihat Lokmanoğlu ve ilçe oda başkanları ve temsilcileri katıldılar.

Yapımı devam eden  Anamur limanını  incelediler

 

Anamur  Kaymakamı Mehmet  Kurdoğlu'nu ziyaret  ettiler

Günün anısına  konuklara muzlu kadın heykelleri  armağan edildi.

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop