CHP’Lİ KUYUCUOĞLU, İSMET İNÖNÜ’YÜ ANDI

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ‘Bir ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır’ veciz sözünü hatırlatarak, “İsmet Paşa’nın, bir devlet adamı öngörüsüyle dile getirdiği bu sözlerin, ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu, içinde bulunduğumuz dönemde görüyoruz” dedi.
Bu haber 2017-12-26 14:29:41 eklenmiş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı, partinin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’yü, vefatının 44. Yılında anıtı başında andı.
Anma törenine CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da katıldı. İsmet İnönü’nün, Kurtuluş Savaşı yıllarında Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı olduğunu, kazandığı zaferlerle milli kurtuluşta büyük katkısının olduğunu kaydeden Kuyucuoğlu, “ İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından Lozan’da ülkemizin bağımsızlığının tüm dünyaya kabul ettirilmesinde, laik cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesinde ve korunmasında büyük roller üstlendi. Ülkemizi, 2. Dünya Savaşı yıllarında, emperyalistlerin arasındaki kumarda heba etmedi, ülkemizin savaşa girmesini büyük bir diplomatik zeka ile önledi. İsmet İnönü, ülkemizi çok partili sisteme de geçirerek demokratik hayatımıza en büyük katkıyı sunan isimlerden biri oldu” dedi.
Serdal Kuyucuoğlu, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ‘Bir ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır’ veciz sözünü hatırlatarak, “İsmet Paşa’nın, bir devlet adamı öngörüsüyle dile getirdiği bu sözlerin, ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu, içinde bulunduğumuz dönemde görüyoruz” diye konuştu.
Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu müzeleri gezdi
Öte yandan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’nun girişimleriyle kurulan TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon üyeleri, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Müzesi ve Ayasofya Müzesi’nde toplantı ve incelemeler yaptı, uzmanlardan bilgi aldı.
Komisyon üyesi Serdal Kuyucuoğlu, “Ülkemize ait kültür varlıklarımız ülkemizde olmalı ve korunmalı. Bu komisyonun amacı, yurtdışına kaçırılmış kültürelvarlıklarımızın yurda geri getirilmesini sağlamak. Yurtdışında yapacağımız girişimler öncesinde ülkemizin en önemli müzelerinde, arkeologlar, müze yöneticileri, müzayedeciler, tarihçilerimizden ve müze uzmanlarımızdan bilgi aldık” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi