ANAMUR HUZUREVİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Anamur Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Ünlüselek Restaurant’ta bilgilendirme yemeği düzenledi.
Bu haber 2017-12-25 13:42:24 eklenmiş

Anamur’da yapılacak olan Huzurevi için Anamur´un ileri gelenleri yemekli toplantıda bir araya geldi. Anamur Ünlüselek Restaurant´ta gerçekleştirilen toplantının ev sahipliğini, Anamur Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Vakıf Başkanı Tuğrul Ayhan, Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Türkan Kasapoğlu ve yönetim kurulu üyeleri yaptı.
Anamur Kaymakamı Mehmet Kurtoğlu, Anamur  Belediye Başkanı Mehmet Türe, Siyasi Parti Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda iş adamının katıldı. 
Anamur Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Türkan Kasapoğlu’nun, Huzurevi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu konuşmasında
, yaşlıların toplumdaki konumunun değiştiğini belirterek “eskiden yaşlılar bilginin merkeziydi,üstün bilgileri  nedeniyle onlara danışılırdı. Ancak teknolojinin iletişimin artmasıyla yaşlılar maalesef bu statülerini kaybettiler. Çünkü torunlar ya da evlatlar anaya babaya danışmak sormak yerine akıllı telefonunu açıp internete danışıyor. Yaşlılarımız yine yalnızlığa mahkûm oluyorlar. Maalesef kent hayatı insanları gittikçe yalnızlaştırıyor. Evlatları ile ilişkilerinde kuşak çatışmaları yaşıyor. Bütün bu kargaşaya bir de fiziksel güçsüzlükler, bedensel rahatsızlıklar eklenince yaşlının morali de bedenide çöküyor. İşte tam bu noktada devletin sosyal hayata müdahalesiyle huzurevleri ortaya çıkmıştır. Yaşlının kendi rolüne uygun, kendi yaşıtlarıyla bir arada huzurlu kaygısızca bir ortamda yaşaması için Devlet huzur evlerini kurmuş. Zaman içerisinde özel sektör de bu alana el atmış ve huzur evi sayısı gittikçe artmıştır. Bütün bunların yanı sıra insanların eğitim seviyeleri arttığı zaman kendi sorumluluklarını kendileri taşımak istiyor. Özellikle bizim kuşakta bu böyle. Bu kişiler kimseye yük olmak istemiyor. Ve kurumsal yardım talep ediyor. Evde bakım hizmetlerinin getirdiği sıkıntılar sebebiyle sosyal destek ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yani huzurevi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Biz Huzurevi Derneği olarak aslında huzurevi sözcüğünden de hoşlanmıyoruz. Biz huzur evi yerine Yaşlı yaşam merkezi demek istiyoruz. Yaşlıların 2. baharlarını kaygısızca mutluluk içerisinde huzur içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Yaşlılarımızı aşla yaşıtlarından ve hayattan koparmayacağız. Onların köylerimizdeki mahallerimizdeki yaşlılarımızla da buluşturacağız. Onların mutluluk içinde yaşamasını sağlamak istiyoruz. Biz yaşlılarımıza 2. Baharı yaşatma hayali kuruyoruz. Hayal kurmadan gerçeğe ulaşmak, büyük işler başarmak mümkün değildir. Cumhuriyetimizi kuranlar da hayal etmediler mi? Anamur’umuzda modern bir huzur evine ihtiyaç var. Bu ihtiyaç konusunda hiç birimizin tereddüdü yok. Biz Anamurlu hemşerilerimize güveniyoruz. Bu yemeğimizin amacı sizinle gönül birliği sağlamak. Biz insanlarımızın 2. baharlarını huzura mutluluğa dönüştürmeyi hedefliyoruz. İddialıyız. İnançlıyız. Ve Anamur’umuza Anamurlumuza güveniyoruz. Bu yapıya destek verecek, istişare edecek el uzatacak herkesten fikir almaya, güç almaya hazırız”.
Mimar Ali Oğuz; Huzurevi inşaatının mevcut durumu ve yapılacak olan binanın teknik özellikleriyle ilgili bili verdi.
Sosyal Hizmet  Uzmanı, Avrupa Birliği  Uzmanı ve Ekonomist Mustafa Doğan; Türkiye genelinde ve bölgede huzurevleri ve yaşlılık konularıyla ilgili istatistiki bilgiler verdikten sonra “ Anamur’un, Anamurlu insanların misafirperverliği için teşekkür ediyorum. İyi bir hedef üzerinde yürüyorlar”. Dedi. Bu konuda her zaman destek olmaya devam edeceğini belirtti.
Huzurevi Vakfı Başkanı Tuğrul Ayhan, Huzurevi derneği ve Vakfının kuruluşunu uzun uzun anlattıktan sonra salonda bulunan davetlilerden Anamur’a bir huzurevi kazandırmak için vakfa maddi manevi veya siyasi güç verilmesini talep etti.
Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, “yaşlılarımıza Devlet ekmek su ilaç veriyor. Çok iyi bakıyor. Ama onları bir şeye daha ihtiyacı var. Onların sevgiye ve şefkate ihtiyacı var. Biz onları toplumdan uzaklaştırmamalıyız. Onlarla iç içe yaşamalıyız. Huzurevleri dağların ötesi olmamalı. Eğer kucaklayacaksak huzurevi yapmalıyız. Anamur bu yolda bir adım atıyor. Başarılı olacaklarına, arkadaşlarımızın bu konuya sahip çıkacaklarına, hayırseverlerin destek olacaklarına inanıyorum. Ama biz onlara paramızdan çok bir şeyimizi daha vermeliyiz. Gönüllerimizi vermeliyiz. Onlara sevgimizi saygımızı vermeliyiz ki toplumda kardeşlik hukuku, birlik beraberlik hukuku hakim olsun. Bizim vakfımız, derneğimiz, yerel yönetimlerimiz, siyasi iktidarlarımız bu amaçla yola çıktılar. Ve bunun Anamur’da başarılacağına inanıyorum. Eğer bu şevk bu gaye olursa Allah rızası için hareket edilirse, Bütün kapıların sonuna kadar açılacağına inanıyorum” dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Türe, “Bu projenin sadece Anamur’a değil bölgemize ülkemize hitap edecek bu büyük projenin altından sadece Belediye olarak altından kalkmamız mümkün değil. Her toplantıda şunu belirtiyoruz, belirtmek zorunda kalıyoruz. Bu huzurevi siyaset üstü bir projedir. Her ne kadar Belediyemizi siyasi olarak adlandırsalar da ben 8 yıldır belediyeyi siyasi bir kurum olarak görmüyorum. Bunu da uygulamalarımda yansıtmaya çalışıyorum. Bunun altını çizmek istiyorum. Tabi ki Belediye olmadan da bu işin altından kalkmak mümkün değil. Biz hepinizin Belediyesi olarak sadece bir siyasi partinin değil, tüm Anamur’un belediyesi olarak üzerimize düşen görevi sonuna kadar yerine getirmeyi sizlerin huzurunda söz veriyoruz. Tahmini 14 milyon liralık bir projenin altından ne vakfın ne belediyenin ne de şu andaki topluluğun altından kalkması mümkün değil. Ama bu gün ilk toplantımızı yaptık. Karşınıza görsellerle ve idari prosedürleri aşmış olarak çıktık. Bundan sonraki aşama Mersin’de, İstanbul’da ve Ankara’da bu tür toplantıları yaparak oradaki Anamurluları ve Anamur severleri bu işin içine katmak istiyoruz. Ki öyle başarılı olabiliriz. Ben bunda başarılı olacağına inanıyorum. Sizlerin ilgisi heyecanı ve konuya sahip çıktığınızı görebiliyorum” dedi.
Kamil Körhasanoğulları, da  gayelerinin gönül birliği oluşturmak olduğunun  altını  çizerek
 “Bu yemeğin gayesi bir gönül birliği oluşturmaktı buraya gelmekle bunu bize gösterdiniz. Teşekkür ederiz. Ve bu gönül birliğiyle bu iş şu anda yapılıyor sayılır. Maddi manevi yanımızda olmanızdan hiç şüphemiz yok. Sizlerden ricamız bu gönül birliğine yeni gönüldeşler katmanızdır. Yapacağımız bu uzun soluklu işte bizi yalnız bırakmadığını için teşekkür ederim.” dedi.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2017 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi